MAQEDONI E VERIUT

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe paralajmëron se së shpejti në vendin e tij do të fillojë vaksinimi masiv.

Me ardhjen e 600 mijë dozave, shumica nga Sinovac, tashmë Maqedonia e Veriut mund të fillojë një fushatë të gjerë imunizimi në popullatë ndaj COVID-19.
Ndërkohë ai ka thënë se që të vijë fundi i pandemisë, duhen dy cikle me nga 14 ditë pa asnjë rast me COVID-19.

Nëse ndodh, atëhere Filipçe thotë se në gusht ose shtator mund të lajmërohet fundi i pandemisë së COVID-19.

“Që të lajmërohet fundi I epidemisë duhet dy cikle nga 14 ditë të mos ketë raste të diagnostikuar dhe ka disa parashikime tek ne se si kjo të ndodhë nëse numrat vazhdojnë të jenë me këtë trend dhe ajo do të kishte ndodhur diku në muajin gusht, ose ndoshta në fillim të muajit shtator. Spitalet praktikisht janë të zbrazëta, shumë pak pacientë shërohen në Klinikën Infektive, nën 10. Gjatë 24 orëve të fundit asnjë pacient nuk ishte paraqitur në Klinikë me simptome të Kovid 19”- deklaroi Venko Filipce, Ministër I Shëndetësisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb