Ceremonia e kurorëzimit të mbretit të ri të Anglisë, Charles III, pritet të jetë ngjarja më e njohur ndërkombëtarisht. Duke marrë zyrtarisht mbretërimin si trashëgimtari i parë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth shumë popullore dhe më jetëgjatë në vend, të shtunën më 6 maj 2024 pritet të niset ceremonia e tij zyrtare e kurorëzimit dhe 3 ditë nderimesh për të festuar një ngjarje specifike. Vlen të përmendet se Charles është monarku i 41-të në radhë – dhe më i vjetri që është kurorëzuar, deri më sot.

Ceremonia e kurorëzimit “e shkurtër” dhe “moderne”

Vlen të theksohet se kjo është hera e parë që do të shohim një ceremoni ndryshe. Dihet se që në moshë të re, Princi i atëhershëm i Uellsit kishte deklaruar pikëpamjet e tij mbi besimin dhe laicizmin.

  • foto galeri
  • foto galeri

Përveç Kurorës së Anglisë Charles gjithashtu merr me nder titullin e kreut të Kishës së Anglisë. Ai mbron idenë se është e rëndësishme të besosh në diçka më të lartë dhe se ai e konsideron veten mbrojtës të besimit në përgjithësi dhe jo të ndonjë feje në veçanti.

Për këtë arsye ai kërkoi një ceremoni fetare më të shkurtër dhe më të thjeshtë që megjithëse respekton ritualin dhe shenjtërinë e Westminster Abbey, e ka përshtatur atë sipas shijeve të tij, duke zgjedhur personalisht 12 pjesët që do të dëgjohen gjatë ceremonisë.

Ai zgjodhi të ruante pjesë të ceremonive të paraqitura në shërbimin e Mbretëreshës Elizabeth, të tilla si vajosja me vaj të shenjtëruar, dorëzimi i rruzullit dhe vetë fronëzimi.

Vaji me të cilin do të lyhet Mbreti dhe bashkëshortja mbretërore, i cili u shenjtërua në Varrin e Shenjtë në Jerusalem në mars, do të përmbahet në një enë ari në formën e një shqiponje.

* Luga e kurorëzimit prej argjendi është sendi më i vjetër i përdorur në ceremoninë e kurorëzimit, që u regjistrua për herë të parë në 1349 midis emblemave të Shën Eduardit në Westminster Abbey dhe është e vetmja pjesë e punës së argjendarit mbretëror që mbijetoi nga shekulli i dymbëdhjetë.

* Rrotulla e Monarkut u bë prej ari në shekullin e 17-të dhe simbolizon të ashtuquajturin krishterim. Ai është i ndarë në tre seksione me breza xhevahirësh, për secilin nga tre kontinentet e njohur në periudhën mesjetare.

* Shpata e Drejtësisë Botërore, që përshkruan rolin e Monarkut si Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, Shpata e Drejtësisë Shpirtërore, nënkupton Monarkun si Mbrojtës të Besimit dhe Shpatën e Mëshirës ose Curtana, e cila ka një buzë të hapur, që simbolizon mëshirën e Sovranit. Shpatat u përdorën për herë të parë në kurorëzimin e mbretit Charles I në 1626.

* Unaza e Sovranit, një simbol i dinjitetit mbretëror, i krijuar për kurorëzimin e mbretit William IV në 1831 dhe të gjithë sovranët nga Mbreti Eduard VII dhe më pas ata e kanë përdorur atë në ceremonitë e kurorëzimit. Ai përbëhet nga një safir me një kryq rubin në diamante.

Zoti Andrew Lloyd-Webber(Andrew Lloyd Webber) do të shkruajë Himnin e Kurorëzimit, i cili sipas kompozitorit “do të pasqyrojë rastin e gëzueshëm”.

Muzika bizantine dhe greke

Për herë të parë, monarkut të ri i është kërkuar të luajë muzikë ortodokse greke për nder të babait të tij të ndjerë, Dukës së Edinburgut, që do të performohet nga Ansambli i Këndëve Bizantine.

Kurorëzimi i mbretit do të kufizohet në 2000 të ftuar për të marrë parasysh kufizimet e shëndetit dhe sigurisë. Bëhet fjalë për 1/4 e turmës që mori pjesë në ceremoninë përkatëse të nënës së tij.

“Kurora e Shën Eduardit që ai do të mbajë është bërë nga argjendari mbretëror, Robert Viner, në vitin 1661”, tha Buckingham Palace në një deklaratë. Megjithëse nuk është një kopje e saktë e dizajnit mesjetar, ai ndjek origjinalin duke pasur katër kryqe-pattée, katër fleurs-de-lis dhe dy harqe. Ai përbëhet nga një kornizë e fortë ari, e vendosur me rubin, ametist, safir, granata, topaz dhe turmalinë.

Kurora peshon pothuajse 5 kg dhe ka një kornizë të fortë ari dhe 444 gurë. Kurora Shtetërore Perandorake, ose Kurora Shtetërore, është kurora që monarku shkëmben me kurorën e Shën Eduardit në fund të Shërbimit të Kurorëzimit. Kurora e Shtetit Perandorak përdoret gjithashtu në raste ceremoniale si hapja shtetërore e Parlamentit, me mbretëreshën e ndjerë duke bërë shaka se ishte ‘kapelja e saj e festës’.

Charles do të kurorëzohet mbret me kurorën e Shën Eduardit dhe do të largohet nga Abbey duke mbajtur kurorën e Shtetit Perandorak.

Seria e paçmuar e emblemave të kurorëzimit nga bizhuteritë e kurorës që do të përdoren gjatë shërbimit fetar në Abbey janë konfirmuar gjithashtu.

Ai do të përfshijë rruzullin e Sovranit, Spurs-in e Artë, byzylykë të njohur si Armills, dy shkopinj, pesë shpata simbolike, Unazën e Sovranit, Skeptrin e Monarkut me Kryq dhe Skeptrin e Monarkut me Pëllumbin.

Camilla do të kurorëzohet me diademën e Mbretëreshës Mary, e cila është modifikuar për të përfshirë disa nga bizhuteritë e mbretëreshës së ndjerë, si diamantet Cullinan III, IV dhe V, të cilat ishin pjesë e koleksionit të saj personal të bizhuterive për shumë vite.

Seria e paçmuar e emblemave të kurorëzimit nga bizhuteritë e kurorës që do të përdoren gjatë shërbimit fetar në Abbey janë konfirmuar gjithashtu.

Çifti mbretëror do të transportohet me karrocën e përdorur për Jubileun e Diamantë të Mbretëreshës në 2012 nga Pallati Buckingham në Westminster Abbey. Karroca është e mbuluar me më shumë se 400 fletë ari dhe ka copa druri mbi të nga Mary Rose, flamuri i flotës së mbretit Henry VIII që u mbyt në 1545.

Ata do të kthehen me karrocën 260-vjeçare të Golden State, e cila përdoret në çdo kurorëzim. Është 7 metra i gjatë, 3.6 metra i lartë dhe peshon 4 ton, prandaj lëviz me një ritëm shumë të ngadaltë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb