Studiuesi Aurel Plasari të martën ka treguar njohjen e tij me kryeministrin Edi Rama, e cila ka ardhur në kohën kur Rama ishte ministër i Kulturës.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Plasari tha se në atë kohë kam pasur mendimin se Edi Rama mund ta bënte rolin e ministrit të Kulturës dhe mund ta bënte bashkë me ekstravagancën e tij, por edhe me komunikimin që atëherë e ka pasur edhe si armën më të fortë.

Sipas tij, komunikimin jo vetëm në dimension me marrëdhëniet me publikun, por edhe me njerëzit që bashkëpunonte në atë kohë.

“Rama ishte një njeri që mund të debatoje dhe mund të argumentonte që e ke gabim dhe ti nga ana tjetër mund t’i argumentoje që e kishte ai gabim”, tregon Plasari.

Studiuesi e sheh kryeministrin sot ndryshe, megjithatë shprehet se është i kufizuar në kritikat ndaj, përveç atyre që lidhen drejtpërdrejt me interesat dhe fushën e tij studimore.

“Sot unë e shoh ndryshe, në shumë situata e shoh ndryshe. Por jam kufizuar të bëj ato kritika që kam menduar se lidhen me interesat e mija dhe fushën time. Siç ka qenë kauza e Teatrit Kombëtar, ose edhe të tjera. Nuk me takon mua t’i bëj kritikën gjenerale, kritikën totale. Këtë të fundit le t’ia bëjnë ata që janë në konkurrencë politike me të”, tha ai.

Në lidhje me angazhimin e tij në politikë, si një deputet i Partisë Demokratike, Plasari theksoi se një ftesë e tillë i ka ardhur por që më pas është refuzuar.

Ai e argumenton një refuzim të tillë me faktin se nuk ka moshën e duhur tashmë, përgatitjen dhe shëndetin për t’u angazhuar në politikë.

“Më kanë ftuar, por sigurisht i kam falenderuar, duke iu bërë me dije se nuk kam as moshën dhe as përgatitjen, madje me të thënë të drejtën as shëndetin”, tregoi Plasari.

Studiuesi tha se nëse do kisha pranuar më duhej të lija librat për të hapur tekstet se si mund të bëhen ligjet.

“Unë kam moshën për të dalë në pension diku”, tha Plasari.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb