Janë lënë në burg 13 nga 17 të arrestuarit gjatë operacionit të fundit kundër trafikut të drogës në Spanjë.

Nga shtatëmbëdhjetë të arrestuarit, Mediat spanjolle raportojnë se 15 prej të arrestuarve ishin italianë dhe 2 ekuadorianë. Garda Civile bëri më shumë se pesëmbëdhjetë arrestime të shtunën, në një operacion që synonte çmontimin e një rrjeti të përfshirë në pastrim parash, i dyti në ishull në të njëjtën javë dhe i katërti në më pak se një muaj. Agjentët kryen kontrolle në disa vende në qytetin e Ibiza-s, mes tyre, një godinë në shëtitore, si dhe në disa pika në bashkitë Santa Eulària, Sant Josep dhe Sant Antoni.

Lidhur me arrestimet e së martës dhe të mërkurës, gjashtë nga të arrestuarit janë shqiptarë, dy italianë, një hungarez, një argjentinas dhe një afrikan. Garda Civile sqaroi dje se dy operacionet e kryera këtë javë kundër trafikut të drogës dhe pastrimit të parave në Ibiza, ndër të tjera, janë në fakt dy faza të njëjtit operacion, i cili quhet ‘Dragon Ball’ dhe që drejtohet kundër një shqiptari. organizatat dhe lidhjet italiane në Spanjë të ‘Ndrangheta-s, mafias kalabreze, me degëzime në pjesë të vendit dhe jashtë saj.

Ibiza ka qenë epiqendra e fazës së fundit të operacionit ‘Dragon Ball’, thuhet në njoftimin e bërë publike nga Garda Civile. Ishulli ka qenë skena e 38 nga 42 kërkimet që instituti i armatosur ka kryer që nga e marta e javës së kaluar në Spanjë, ndërsa dy janë bërë në Malaga, një në Barcelonë dhe në Tenerife. Përveç kësaj, ‘strofullat’ janë të vendosura në pasazhe të pyllëzuara në ishullin Ibiza. Rezultati i operacioneve të deritanishme ka qenë; 32 të arrestuar me kombësi italiane, shqiptare dhe hungareze; sekuestrimi i drogës me vlerë 4.1 milionë euro; pasuri e paluajtshme për një vlerë të përafërt 22 milionë euro. Po ashtu janë sekuestruar 23 automjete luksoze, 330.000 euro para chash; dy armë zjarri, sende luksi dhe dokumente që “mund të lidhen me pastrim parash nga aktivitete kriminale”.

Në artikullin e ‘Diariodeibiza’ thuhet se organizata e përçarë shqiptare i dha bashkëpunëtorit të saj italian armë zjarri dhe drogë në ishullin Ibiza. Të dyja organizatat investuan fitimet e tyre përkatëse në prona të paluajtshme në destinacionet kryesore turistike në Evropë, ndër të cilat spikat Ibiza. Sipas Gardës Civile, me këtë goditje ndaj trafikut të drogës është shmangur futja në treg e 94 mijë e 500 dozave ekstazi dhe kokainë, me vlerë 4.1 milionë euro. Sipas peshës, katalogu i substancave të sekuestruara është si vijon: 18 kilogramë metamfetaminë me të cilën mund të ishin prodhuar 870.000 pilula ekstazi; 4.5 kilogramë kokainë dhe një plantacion kanabisi me 600 bimë marijuanë, përveç “sasive të konsiderueshme substancash të tjera”.

Janë bllokuar gjithashtu 116 llogari rrjedhëse dhe 15 prona të përdorura për pastrim parash. Mes objekteve të sekuestruara, ora luksoze (të markave Bulgari, Rolex dhe Cartier), bizhuteri, dokumente që lidhen me llogari bankare jashtë vendit, dokumente false identiteti, frenues frekuencash, një mori celularësh, memorie USB, tableta dhe pajisje të tjera elektronike.

Ky ishte një operacion i koordinuar ndërkombëtarisht, Karabinierët dhe Guardia di Finanza kanë bashkëpunuar me Gardën Civile. Gati 400 Agjentë të Gardës Civile në Ibiza, Malaga, Barcelona dhe Tenerife kanë marrë pjesë në shfrytëzimin e operacionit, i kryer në dy faz, përmes pajisjeve të sofistikuara për zbulimin e depove të fshehura dhe droneve. Po ashtu në aksion është përfshirë dhe Europol.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb