Përfaqësues të qeverisë së talebanëve kanë marrë pjesë një një raund bisedimesh që po mbahet në Moskë.

Ministri i Jashtëm Sergey Lavrov tha në konferencë se Kremlini njohu përpjekjet e talebanëve për të provuar dhe stabilizuar situatën në Afganistan që prej marrjes së pushtetit në mes të gushtit.

“Një administratë e re është në pushtet tani. Ne vërejmë përpjekjet e tyre për të stabilizuar situatën ushtarake dhe politike dhe për të ngritur punën e aparatit shtetëror.”

Por ai gjithashtu u bëri thirrje talebanëve që tani të mbledhin një administratë që pasqyron interesat e jo vetëm të të gjitha grupeve etnike, por të të gjitha forcave politike në Afganistan, në mënyrë që të arrihet një paqe e qëndrueshme në vend.

Në konferencën e Moskës, të fokusuar në të ardhmen e Afganistanit, po marrin pjesë zyrtarë nga 10 vende, përfshirë Kinën dhe Pakistanin. Po marrin pjesë gjithashtu përfaqësues nga India, Irani, Kazakistani, Kirgistani, Taxhikistani, Turkmenistani dhe Uzbekistani.

Bisedimet shënojnë një nga takimet më të rëndësishme ndërkombëtare të talebanëve që kur mori kontrollin e Afganistanit dhe nënvizoi ndikimin e Moskës. Lavrov tha se Moskës i vjen keq për mungesën e Shteteve të Bashkuara në konferencë. Uashingtoni më herët tha se nuk do të bashkohej me këtë raund bisedimesh për arsye teknike, por planifikoi të merrte pjesë në diskutimet e ardhshme.

Delegacioni i talebanëve drejtohej nga zëvendëskryeministri Abdul Salam Hanafi, një figurë e lartë në udhëheqjen e re afgane që udhëhoqi bisedimet me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara javën e kaluar. Abdul tha se takimi ishte shumë i rëndësishëm për stabilitetin e të gjithë rajonit.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb