I zhytur në mendime, pak filozof sipas një prej ndihmësve të tij, kryebashkiaku i kryeqytetit të Ukrainës, Kievit, ka një aftësi çarmatosëse për të dhënë intervista në katër gjuhë të ndryshme. Megjithëse kërkon falje për anglishten, gjuhën e tij më pak të rrjedhshme, e cila është mjaft e mirë për të shprehur mendimet e tij për çdo gjë, nga natyra e elasticitetit deri te cilësitë e kulturës ruse, raporton The Times.

Vitali Klitschko është gjithashtu një ish-kampion bote në peshat e rënda të boksit, dhe kjo është ana profesioniste e tij që ne e njohim më mirë. Edhe për ata që nuk e ndoqën karrierën e tij ‘të frikshme’, por të shquar në ring – 41 nokaut në 47 luftime në ring, ndërsa sot është i njohur në kronikat e lajmeve pasi viziton skenat e shkatërrimit në kryeqytetin ukrainas, ndërsa nxit rezistencë ndaj armiku rus.

“Dokrra!” iu përgjigj ai shkurtimisht një gazetari që e pyeti se çfarë mendonte për pretendimet e Presidentit Putin se avionët dhe artileria e tij nuk synonin civilët. Pas tij, ekipet e zjarrfikësve po mbanin trupa ta pajetë në një bllok kullë që digjej, i goditur nga një predhë ruse.

Ai e urren atë që i ka ndodhur qytetit të tij dhe atë që ka bërë Putin. Klitschko hyri për herë të parë në politikë në vitin 2005 për të mbështetur një Ukrainë me mendim të lirë, me fytyrë perëndimore, pas Revolucionit Portokalli kundër zgjedhjeve të manipuluara që vendosën shkurtimisht në pushtet presidentin pro-rus Yanukovych. “Është dëshira jonë të jemi pjesë e familjes evropiane”, thotë Klitschko. Intonacioni i tij në Evropën Qendrore të kujton fort një Arnold Schwarzenegger të hershëm, i cili këtë javë bëri thirrjen e tij drejtuar Rusisë për të ndaluar luftën. Ashtu si Schwarzenegger, Klitschko i konsideron përgjigjet e tij më me kujdes, duke pushuar përpara çdo përgjigjeje.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Dëshira jonë nuk e pranon presidentin e Rusisë”, shton Klitschko. “Qëllimi i tij është të rindërtojë perandorinë sovjetike, të rindërtojë perandorinë ruse dhe Ukraina është një pjesë shumë e rëndësishme e perandorisë së tij.”, tha ai. Më pas kryebashkiaku kthehet te ajo që mendon për vetë rusët. “Kam shumë miq rusë. Por çdo mëngjes, 24 orë, marrin gënjeshtra nga televizioni, nga gazetat. Ata besojnë te Putin, ata nuk besojnë në informacionin e vërtetë, ata e shohin të gjithë botën gati për të luftuar kundër Rusisë. Ata janë krenarë për vendin e tyre, por nuk e dinë të vërtetën.”, tha ai. Ai theksoi se rusët nuk janë budallenj, por kanë qeverinë e gabuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: