Presidenti i SHBA Joe Biden ka mbërritur në Evropë për dy samite ndërkombëtare, duke e lënë në harresë axhendën e tij të brendshme prej 2.75 trilion dollarësh në Uashington.

Zoti Biden kishte shpresuar të trumbetonte një paketë mjedisore të favorshme për liderët e tjerë botërorë në një konferencë klimatike në Mbretërinë e Bashkuar. Por kolegët e tij demokratë braktisën planet për një votim të enjten, duke e lënë të gjithë platformën e tij në ajër.

Ai zbarkoi në Romë për një samit të G20 ku planet për një taksë minimale globale do të jenë në axhendë. Presidenti i dytë katolik i Amerikës do të takohet gjithashtu me Papa Françeskun në Vatikan. Më pas ai do të shkojë në Skoci të dielën në mbrëmje për konferencën e Kombeve të Bashkuara për klimën, COP26, në Glasgoë.

Zoti Biden do të kërkojë të projektojë mesazhin se SHBA është kthyer në luftën kundër ngrohjes globale pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, u tërhoq nga marrëveshja e Parisit për klimën.

 

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: