Kryeministri japonez Shinzo Abe njoftoi  se norma e TVSH-së do të rritet nga tetori i vitit të ardhshëm, siç është planifikuar, dhe do të rritet nga tetë në dhjetë për qind. Kjo masë tashmë është shtyrë dy herë për shkak të shqetësimeve se do të dëmtojë konsumin privat dhe ekonominë vendase, përkujton agjencia japoneze Kyodo.

Për shkak të rritjes së normës së TVSH-së në prill 2014, ekonomia japoneze ra në recesion, por kryeministri Abe ka thënë këtë herë se një sërë masash do të ndihmojnë në parandalimin e një rënie të mprehtë të konsumit privat. “Qeveria do të bëjë gjithçka që mundet dhe do të marrë të gjitha masat e mundshme për të shmangur ndikimin negativ në ekonomi,” u tha gazetarëve Yoshihide Suga, kreu i kabinetit të kryeministrit japonez.

Ai shtoi se qeveria mund të shtyjë rritjen e normës së TVSH-së nëse kërcënohet nga recesioni i paprecedent, siç është kriza globale e regjistruar në vitin 2008. Qeveria gjithashtu përgatit subvencione për të neutralizuar ndikimin e TVSH më të lartë në kategori të caktuara të mallrave të qëndrueshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: