TIRANE

Me një skenografi që dukej se rindërtonte para syve tanë Egjiptin e lashtë, Opera “Aida” e G.Verdit erdhi në skenën e Teatrit të Operas, duke shënuar rekorde sa i takon interesit të publikut. Mezosopranoja Ivana Hoxha, që interpretoi princeshën egjiptiane Amneris përballë rivales Aida në skenë, rrëfen përvojën e saj personale.

“Unë kam qenë edhe te ‘Aida’ e parë fare që është bërë para 16 vitesh. Kam qenë studente dhe isha në kor, por kjo herë ishte ndryshe, sepse luajta atë rol që e kam pasur realisht ëndërr që në ato vite kur shihja solistët në skenë. E doja dhe e kisha në mishin tim. Është rol i bukur, është forca me të cilën ajo lufton për të pasur dashurinë e vet. Realisht ishte pak më e vështirë këtë herë sepse jam mama me dy beba të vegjël, dhe përveç rolit që ka një vështirësi ekstreme përtej normales, vështirësia rritet pak më shumë nga pagjumësia e mamave siç e dimë të gjithë”, tregon Ivana Hoxha.

Princesha etiopiane Aida dhe ajo egjiptiane Amneris, përballen për një dashuri por edhe për lavdinë e kombeve të tyre në një opera me 4 akte që në skenën shqiptare u luajt për pothuaj katër orë rrjesht në kater net. Nga Tirana, Ivana Hoxha do të intepretojë te opera Aida në teatrin e Varnës në Bullgari.

“Një nga surprizat që m’u bë ishte ftesa për të kënduar në teatrin e Varnës. Këndoj në një kast me një nga sopranot e famshme bullgare që bën karrierë në Europë, Krazimira Stojanova. Më e vështirë se është të këndosh në Tiranë, nuk është asgjëkundi, sepse është përgjegjësia që ke në teatrin tënd”.

Ivana Hoxha ka interpretuar te Carmen, Il trovatore, Karnavalet, etj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb