GREQI

Greqia po përjeton një nga verat më të nxehta të historisë. Sot termometri e tejkaloi temperaturën 47 gradë Celsius.

47.1 gradë Celsius shënoi temperatura në Lagada të Selanikut, teksa në qytetet e tjera më pak.

Nga ana  tjetër zjarret kanë ‘pushtuar’ Greqinë ku situata më serioze është në Varibobi dhe gjithë Atikën Veriore, teksa një vatër është shfaqur dhe në Evia ku janë evakuuar disa vendbanime.

Për mos mbetur pas edhe pandemia, teksa dy javët e para të gushtit Greqia pret pikun e rasteve me COVID-19 për shkak të variantit Delta.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb