Kombet e Bashkuara u shprehën të shqetësuara për “ngadalësim e vazhdueshëm” të eksportit të grurit ukrainas, pavarësisht rinovimit të fundit të iniciativës së drithërave të dakordësuar nga Ukraina dhe Rusia.

“Në maj, 33 anije u nisën nga portet e Ukrainës, gjysma e numrit në krahasim me prillin. Eksportet në maj arritën në 1.3 milion ton metrikë drithëra dhe produkte të tjera ushqimore, më pak se gjysma e muajit të kaluar,” tha zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujarric në Nju Jork.

Dujarric e quajti situatën ‘serioze’ dhe tha se ‘pikat e nxehta globale të urisë po rriten dhe spektri i inflacionit të ushqimit dhe paqëndrueshmëria e tregut fshihet në të gjitha vendet’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb