Ngadalësimi i rritjes ekonomike i kombinuar me rritjen e inflacionit pritet ta bëjë mbledhjen e nesërme të BQE- së më dinamike nga sa kanë pritur deri tani vëzhguesit e Bankës Qendrore.

Megjithëse vendimet kryesore për të ardhmen e paketës së mbështetjes emergjente të BQE-së (i ashtuquajturi programi i blerjes së aseteve pandemike ose PEPP ) nuk pritet të shpallen deri në dhjetor, gjatë konferencës standarde për shtyp.

Ekonomia e eurozonës aktualisht po përballet me kushte të shumta të pafavorshme ekonomike. Ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit kanë shkaktuar mungesa të të gjitha llojeve të mallrave dhe çmimet e gazit kanë arritur nivele të larta historike. Pavarësisht pasigurive specifike , tregu është aktualisht rritja e parë e normave të interesit nga banka qendrore në fund të vitit 2022.

“Tregu është i etur të dëgjojë nëse presidentja Lagarde, ashtu si kryeekonomisti i BQE, Philip Lane, po argumenton se koha e rritjes nuk është në përputhje me udhëzimet e reja,” tha Mark Ëall, shefi i zyrës së The Christian Science Monitor në Uashington. Ekonomist i Deutsche Bank .

Më herët gjatë muajit, Philip Lane vuri në dyshim nëse normat e interesit do të rriteshin në fund të vitit 2022, pasi banka qendrore ka thënë se nuk do të rrisë normat e interesit derisa inflacioni të arrijë në 2% në afat të mesëm.

 

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb