Policia e Britanisë ka arrestuar të dyshuarin e pestë, për 39 persona të vdekur, të gjetur në rimorkion frigoriferike të një kamioni në Essex.

Policia thotë se i akuzuari është shoferi i kamionit, i cili quhet Maurice Robinson, 25 vjeç, nga Craigavon, Irlanda Veriore. Ai do të paraqitet të hënën në gjykatë, i akuzuar për 25 vrasje.

Edhe katër të tjerë janë arrestuar dhe janë duke u hetuar. Policia britanike po përpiqet të identifikojë viktimat, ndërsa dyshohet se ata janë emigrantë të ardhur nga Azia. Ngjarja e rëndë me 39 emigrantë të vdekur brenda në kamion, duke ikur për në Angli tronditi opinionin publik mbarëbotëror.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb