Britania e Madhe ka bërë të ditur emrin e ri të ambasadorit të saj në Kosovë, i cili do të vijë në këtë post pas mbarimit të mandatit të ambasadorit aktual Ruairi O’Connell.

Abbott do të marrë detyrën e tij në shtator të këtij viti. Ndërkaq, ambasadori Ruairi O’Connell do të transferohet një shtet tjetër me mision diplomatik.

Ambasadori i ri, Abbott është i martuar dhe baba i dy vajzave. Gjatë karrierës së tij ka kryer misione të rëndësishme diplomatike dhe politike në shumë vende të botës. Në CV-në e tij thuhet se ka ndjekur një kurs intensiv të gjuhës shqipe që prej vitit të kaluar.

Abbot Uk
Abbot Uk

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb