Sekretari i Përgjithshëm i Spitalit Memorial, Sir Yahaya Aminu Bunza, ka deklaruar se në Nigeri pas rastit të parë të kolerës në rajonin Sakaba të provincës Kebbi, epidemia e kolerës u përhap në 20 provinca.

Në shtetin Kebbi të Nigerisë në Afrikën Perëndimore, 146 persona humbën jetën nga kolera. Bunza tha se në provincë 2.028 persona u diagnostikuan me kolerë dhe 146 humbën jetën.

Duke theksuar se qeveria po bën dërgesa emergjente të ilaçeve dhe furnizimeve mjekësore në rajonet e prekura nga epidemia, ai gjithashtu i bëri thirrje popullit të rajonit të jenë të kujdesshëm.

Bunza paralajmëroi stafin mjekësor që të shmangë ofrimin e shërbimit nëpër shtëpi për rastet e dyshuara dhe të raportojnë situatën në institucionin më të afërt shëndetësor.

Në vend më shumë se 800 persona kanë humbur jetën nga kolera që nga janari.

Pamundësia për të përmbushur nevojën për ujë të pastër dhe pamundësia për të siguruar ndërhyrje mjekësore në kohë dhe efektive rrisin rrezikun e vdekjeve në Nigeri.

Në vend hasen shpesh epidemitë si malaria, poliomieliti, ethet tifoide dhe virusi i majmunit.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb