Një bastisje gjatë një martese të një çifti të të njëjtit seks, e cila është e paligjshme në vend, u krye nga policia nigeriane në qytetin jugor Warri në shtetin Delta. Autoritetet arrestuan 67 persona.

Policia mori informacion për ceremoninë gjatë marrjes në pyetje më 27 gusht të një burri transvestit, tha zëdhënësi i policisë Delta Edafe Bright në një deklaratë mbrëmë vonë.

Në njoftim, megjithatë, nuk thuhet se kur ka ndodhur bastisja.

Në Nigeri, si në shumicën e pjesëve të Afrikës, homoseksualiteti përgjithësisht konsiderohet i papranueshëm dhe një ligj kundër homoseksualitetit i vitit 2014 hyri në fuqi pavarësisht protestave ndërkombëtare.

Veshja (me veshje femrash) nuk është e paligjshme, por priret të mos jetë e pranueshme shoqërisht.

“Oficerët ndoqën dhe arrestuan gjithsej 67 të dyshuar, meshkuj dhe femra, të cilët dyshohet se po drejtonin dhe merrnin pjesë në një ceremoni martese të të njëjtit seks”, tha Bright, duke shtuar se po bëhen përpjekje për të arrestuar të tjerët që u arratisën.

Hetuesit zbuluan se një mysafir i dehur, i cili u arrestua gjatë bastisjes, dyshohet se u përdhunua nga një i dyshuar i cili më pas u largua, vuri në dukje Bright.

Ligji kundër homoseksualëve në vendin më të populluar të Afrikës dënon deri në 14 vjet burg martesat e të njëjtit seks, marrëdhëniet e të njëjtit seks dhe anëtarësimin në organizatat për të drejtat e homoseksualëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb