Mbrëmë në orën 20.22 minuta sipas orës lokale u shkëput nga Qendra Hapsinore Kennedy në Florida anija kozmike “Fakoi 9”. Kjo është hera e parë në 60 vite fluturime në hapësirë që asnjë astronaut profesionist të mos jetë në bordin e një rakete.

Ky është fluturimi i parë me qira i pasagjerëve për SpaceX e Elon Musk, dhe një hap i madh në turizmin hapësinor nga një kompani private.

Vetëm pak minuta më vonë u shkëputën prej saj kati i parë dhe i dytë për të lënë të lirë në udhëtim kapsulën “Dragon” në të cilën qëndrojnë katër turistë: Jared Isaacman 38 vjeç, Hayley Arceeaux 29 vjeç, Chris Sembroski 42 vjeç dhe Sian Proctor 51 vjeç.

Të katër turistët do të udhëtojnë në mungesë të peshës, deri në lartësinë 575 km. Gjatë tre ditëve të udhëtimit kapsula do të rrotullohet rreth globit 15 herë në ditë. Kapsula në formë kubeje u krijon turistëve mundësinë të vëzhgojnë pamje spektakulare të tokës.

Më poshtë janë profilet e ekuipazhit të Inspiration4:

JARED ISAACMAN, 38 vjeç, komandant i misionit

Nismëtar dhe dashamirës miliarder i projektit Inspiration4, Isaacman pagoi një shumë të madhe të pazbuluar – raportuar nga revista Time që kishte kushtuar rreth 200 milionë dollarë – për të katër vendet në bordin e kapsulës SpaceX Crew Dragon.

Një entuziast i përjetshëm i aviacionit që fluturoi në skuadrën e aerobatikës civile Black Diamond dhe bashkë-themeloi një forcë ajrore private të avionëve luftarakë për trajnime ushtarake të quajtur Draken International.

SIAN PROCTOR, 51 vjeç, pilote e misionit

Një profesoreshë e gjeoshkencës në South Mountain Community College në Phoenix me një doktoraturë në edukimin shkencor, pasioni i përjetshëm i Proctor për eksplorimin e hapësirës është i rrënjosur në punën e babait të saj në Guam, ku ajo lindi, për një stacion përcjellës të NASA -s gjatë misioneve hënore Apollo.

Një pilote e licencuar dhe drejtuese në Patrullën Civile Ajrore të Arizonës, ajo ka përfunduar katër projekte astronomike “analoge” që përfshijnë aktivitete të simuluara të hapësirës, ​​duke përfshirë një mision katër-mujor artificial të Marsit të financuar nga NASA për të studiuar strategjitë ushqimore për fluturimet hapësinore afatgjata.

HAYLEY ARCENEAUX, 29 vjeçe, asistent mjeke

Një e mbijetuar e kancerit të kockave kur ishte fëmijë, Arceneaux është asistente mjeke në Qendrën Kërkimore të Fëmijëve St. Jude në Memphis, Tennessee, qendra kryesore e kancerit pediatrik ku ajo dikur ishte paciente. Arceneaux, e cila humbi një pjesë të kofshës së majtë dhe gjurit nga kanceri në moshën 10 -vjeçare, ka thënë se do të bëhet personi i parë me një pjesë proteze në trup që do të shkojë në hapësirë.

Ajo gjithashtu do të jetë amerikania më e re që ka shkuar në hapësirë ​​dhe personi më i ri që ka fluturuar ndonjëherë në orbitë. Sipas SpaceX, vetëm 553 njerëz kanë qenë në orbitë. Arceneaux ka thënë se ajo ishte e motivuar për të marrë pjesë në fluturimin hapësinor për t’u treguar pacientëve të saj të vegjël “se si mund të duket jeta pas kancerit”.

CHRIS SEMBROSKI, 42 vjeç, specialist misioni

Një inxhinier i të dhënave në gjigantin e hapësirës ajrore Lockheed Martin Corp (LMT.N) në Everett, Ëashington, Sembroski kaloi një pjesë të kohës së tij të lirë në kolegj duke lëshuar raketa të modelit me fuqi të lartë dhe vullnetarisht me ProSpace, një organizatë bazë që loboi në emër të sipërmarrjeve hapësinore private në Capitol Hill.

Sembroski gjithashtu kreu misione të simuluara të anijeve kozmike si këshilltar për Kampin Hapësinor të SHBA, një kamp rinor-shtetëror për shkencë, teknologji dhe inxhinieri në Huntsville, Alabama.

Ai u bashkua me Forcat Ajrore të SHBA si një teknik elektro-mekanik, dhe u vendos në Irak dhe gjithashtu ndihmoi në mbajtjen e një flote të raketave balistike ndërkontinentale Minuteman III para se të linte detyrën aktive në 2007.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb