SHBA ka kaluar Shqipërinë në nivelin 3 të riskut prej COVID-19. Ambasada amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje qytetarëve të rishqyrtojnë udhëtimet prej COVID-19 në Shqipëri.

Po ashtu ambasada ka dhënë dhe një tjetër paralajmërim për qytetarët që të kenë kujdes nga krimi.

Ambasada veçon situatën në Lazarat si të paqëndrueshme teksa e thekson se nuk mund të ofrojë shërbime emergjente ne fshatin jugor pasi punonjësve të qeverisë amerikane u ndalohet të udhëtojnë aty.

 

NJOFTIMI NGA AMBASADA AMERIKANE

Vendndodhja: Shqipëri

Ngjarja: Më 23 gusht 2021, Departamenti i Shtetit përditësoi Këshillimin e Udhëtimit për Shqipërinë.

Ju lutemi shihni Këshillimin e Udhëtimit më poshtë:

Niveli 3: Rishqyrtoni udhëtimet në Shqipëri për shkak të COVID-19. Ushtroni kujdes të shtuar në Shqipëri për shkak të krimit.

Lexoni faqen e Departamentit të Shtetit COVID-19 para se të planifikoni ndonjë udhëtim ndërkombëtar.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë lëshuar një Njoftim Shëndeti të Nivelit 3 të Udhëtimit për Shqipërinë për shkak të COVID-19, duke treguar një nivel të lartë të COVID-19 në vend. Rreziku juaj për të kontraktuar COVID-19 dhe zhvillimin e simptomave të rënda mund të jetë më i ulët nëse jeni plotësisht të vaksinuar me një vaksinë të autorizuar nga FDA. Para se të planifikoni ndonjë udhëtim ndërkombëtar, ju lutemi rishikoni rekomandimet specifike të CDC për udhëtarët plotësisht të vaksinuar dhe të pavaksinuar.

Vizitoni faqen COVID-19 të Ambasadës për më shumë informacion mbi COVID-19 dhe kufizimet dhe kushtet e lidhura në Shqipëri.

Bëni më shumë kujdes në:

Fshatin jugor të Lazaratit për shkak të krimit.

Lexoni faqen e informacionit të vendit.

Nëse vendosni të udhëtoni në Shqipëri:

Shihni uebfaqen e Ambasadës së SHBA në lidhje me COVID-19.

Vizitoni faqen e CDC mbi Udhëtimet dhe COVID-19.

Regjistrohuni në Programin e Regjistrimit të Udhëtarëve të Zgjuar (STEP) për të marrë Sinjalizime dhe për ta bërë më të lehtë gjetjen tuaj në rast urgjence.

Ndiqni Departamentin e Shtetit në Facebook dhe Twitter.

Rishikoni Raportin e Krimit dhe Sigurisë për Shqipërinë.

Qytetarët që udhëtojnë jashtc vendit duhet të kenë gjithmonë një plan emergjence për situatat emergjente. Rishikoni Listën e Kontrollit të Udhëtarëve.

Lazarat-Ushtroni Kujdes të Shtuar

Situata e sigurisë në Lazarat mbetet e paqëndrueshme për shkak të krimit dhe dhunës që lidhen me kultivimin e marijuanës. Policia lokale ka aftësi të kufizuar për të mbrojtur dhe ndihmuar udhëtarët.

Qeveria amerikane nuk është në gjendje të ofrojë shërbime emergjente për qytetarët amerikanë në Lazarat pasi punonjësve të qeverisë amerikanë u ndalohet të udhëtojnë atje.

Përditësimi i fundit: Rilidhet me përditësime të informacionit për COVID-19.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb