Një bombë në anë të rrugës të premten vrau dy policë në një ish bastion të militantëve në veriperëndim të Pakistanit, tha policia.

Askush nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për sulmin në Bajur, një qark në provincën Khyber Pakhtunkhwa që kufizohet me Afganistanin. Shefi i policisë së qarkut, Abdus Samad Khan, tha se bomba u shpërthye nga distanca. Një kërkim për autorët është duke u zhvilluar, shtoi ai.

Bajur ka shërbyer prej kohësh si një vend i shenjtë për grupin militant taliban pakistanez,  i njohur si Tehreek-e-Taliban Pakistan, ose TTP,  derisa ushtria deklaroi se rajoni ishte pastruar nga militantët vendas dhe të huaj pas një serie operacionesh ushtarake në 2010.

Megjithatë, sulmet e izoluara militante kanë vazhduar në rajon, megjithëse talebanët pakistanezë nuk kanë marrë përgjegjësinë për asnjë nga sulmet që nga maji, kur filluan bisedimet midis TTP dhe zyrtarëve të qeverisë pakistaneze në Kabul. Një armëpushim ka qenë gjithashtu në fuqi që atëherë.

Bisedimet në Kabul priten nga talebanët afganë, një grup i veçantë, por aleat me talebanët pakistanezë. Talebanët morën pushtetin në Afganistan një vit më parë, ndërsa trupat e SHBA-së dhe NATO-s ishin në fazat e fundit të tërheqjes së tyre nga vendi.

Ky kontroll ka trimëruar talebanët pakistanezë, luftëtarët dhe udhëheqësit e të cilëve, thonë zyrtarët, janë fshehur në Afganistan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb