Një gur i jashtëzakonshëm rozë me madhësinë e një mermeri, që vjen nga diamanti më i madh rozë i zbuluar ndonjëherë në Rusi, do të ofrohet në Gjenevë më 11 nëntor nga Sotheby, i cili e vlerëson atë midis 23 dhe 38 milionë dollarë.

Quajtur “Spektri i Trëndafilit”, sipas krijimit të njohur të Ballets Russes, ai është në kategorinë (e gjallë-vjollcë-rozë) guri më i madh i shitur ndonjëherë në ankand.

“Ky diamant, “plotësisht i pastër”, është i jashtëzakonshëm për nga madhësia e tij, 14,83 karat dhe ngjyra e tij e purpurt dhe rozë”, shprehet i mrekulluar Benoit Repellin, drejtori i shitjeve të Haute Joaillerie në Sotheby’s në Gjenevë, gjatë prezantimit të gurit.

Në madhësi ovale, ai është 1,7 centimetra i gjatë dhe 1,27 centimetra i gjerë.

Origjina e tij është gjithashtu e jashtëzakonshme.

Ai është dhe prerë nga një diamant i përafërt 27,85 karat, diamanti më i madh rozë i përafërt i zbuluar ndonjëherë në Rusi.

Ai është marrë dhe prerë nga një diamant i përafërt 27,85 karat, diamanti më i madh rozë i përafërt i zbuluar ndonjëherë në Rusi.

“Zbuluar në Republikën e Sakha (Yakutia) në Siberinë verilindore në 2017 nga grupi rus Alrosa, u desh një vit punë e përpiktë për ta prerë atë në mënyrë që t’i jepte formën e saj të bukur ovale duke ruajtur ngjyrën e saj të shkëlqyeshme”, theksoi Repellin.

Çmimi i tij është gjithashtu marramendës, vlerësuar midis 23 dhe 38 milionë dollarë (21 dhe 35 milionë franga zvicerane, 20 dhe 33 milionë euro).

Kjo është deri në 2,56 milion dollarë për karat, një çmim shumë afër rekordit prej 2,6 milionë dollarë për karat vendosur dy vjet më parë në Gjenevë nga Pink Legacy.

Diamantet rozë janë diamantet më të rralla dhe më të kërkuarat në tregun botëror.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb