Ndërsa shpresa zbehet për të mbijetuarit nga tërmeti i javës së kaluar që shkatërroi Sirinë veriperëndimore, një fletore e gjetur në rrënoja kujton ditë më të lumtura.

Organizata humanitare, The White Helmets, postoi në Twitter imazhe që përkujtonin një kohë kur rajoni nuk ishte shkatërruar nga një luftë civile dhjetëvjeçare.

Në një hyrje, autori kujton festimin e Bajramit në shtëpi me miqtë dhe njerëzit e dashur. Ato momente gëzimi janë të përkohshme.

Autori e përshkruan gëzimin e Bajramit “sikur të ishte i pafund”.

Autori shkruan për mallin për ato që i quajnë momente të humbura prej kohësh.

Bajrami tani nuk është më një ditë qeshjeje, por një ditë lotësh dhe malli.

Ekipet e shpëtimit shpresojnë të gjejnë autorin e fletores.

“Pamja e fletoreve ma theu zemrën,” tha Muhammad, një vullnetar i Helmetave të Bardha në Jindiris. “Mendimet e mia u kthyen te fëmijët e mi. Nuk u ndala për asnjë moment ndërsa kërkova. Shpresa jonë ishte për të gjetur një fëmijë, grua ose baba dhe për t’i bashkuar ata me familjen e tyre.”

Për sirianët, tërmeti është vetëm i fundit në një seri tragjedish dhjetëvjeçare.

CNN raportoi se shumica e viktimave ishin në një rajon që tashmë po luftonte për të rindërtuar infrastrukturën jetike të dëmtuar rëndë nga bombardimet ajrore gjatë luftës civile të vendit, të cilën OKB-ja vlerëson se ka marrë jetën  e të paktën 300,000 civilëve që nga viti 2011 .

Gjysma e popullsisë 4.6 milionëshe të Sirisë veriperëndimore ishte  detyruar të largohej nga shtëpitë e tyre nga konflikti,  me 1.7 milionë që tani jetojnë në tenda dhe kampe refugjatësh në rajon, sipas agjencisë së OKB-së për fëmijë, UNICEF. Vitin e kaluar, agjencia raportoi se 3.3 milionë sirianë në zonë  ishin të pasigurt.

“Është një krizë brenda një krize,” thotë Leena Zahra, një punonjëse humanitare siriano-amerikane e fokusuar në rritjen e aksesit të shëndetit mendor për njerëzit e zhvendosur globalisht. “Kjo tragjedi do të prekë fëmijë, familje të tëra, disa që janë zhvendosur mbi 20 herë. Thjesht do të shtojë ndikimin psikologjik me të cilin ata tashmë janë përballur.”

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb