Senatori 69-vjeçar demokrat dhe kryetari i Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit të SHBA-së, Robert Menendez, është paditur për korrupsion nga një gjykatë federale e Nju Jorkut, thanë autoritetet.

Aktakuza ishte hapi tjetër në një hetim të madh nga prokurorët federalë në Manhatan.

Aktakuza përmend gjithashtu gruan 56-vjeçare të senatorit Nadine Menendez dhe një zhvillues të shquar të pasurive të paluajtshme në Nju Xhersi, Fred Dibes, të cilin ai e akuzon për pjesëmarrje në skemën e korrupsionit. Të akuzuar janë gjithashtu Wael Hana, një mik i vjetër i zonjës Menendez, i cili themeloi një biznes të certifikimit të mishit hallall në Nju Xhersi dhe një biznesmen tjetër.

Senatori akuzohet se ka pranuar qindra mijëra dollarë ryshfet, sipas Departamentit të Drejtësisë. Sipas prokurorëve, ai dhe gruaja e tij pranuan shufra ari dhe para nga tre biznesmenë të Nju Xhersit.

Dihej prej kohësh se Bob Menendez ishte nën mbikëqyrjen federale. Ai ishte deklaruar i gatshëm për të ndihmuar autoritetet dhe u shfaq i sigurt se çështja do të mbyllej me sukses.

Rasti pritet të ketë ndikim në Uashington dhe Nju Jork

Deri më tani përfaqësuesit e tij nuk kanë komentuar, por aktakuza pritet të ketë ndikim në Uashington dhe Nju Xhersi. Në fund të fundit, Menendez konsiderohet si një nga demokratët më me ndikim në Uashington, ndërkohë që është edhe mik i ngushtë i Greqisë.

Menendez tashmë ka një kundërshtar demokrat që kërkon rizgjedhjen për një mandat të katërt në Senat, ndërsa kryetarja republikane e Mendham Borough, ka njoftuar se do të kandidojë gjithashtu për vendin.

Nëse zoti Menendez largohet para përfundimit të mandatit të tij, guvernatori demokrat i Nju Xhersit, Philip D. Murphy, do të jetë përgjegjës për emërimin e pasuesit të tij.

Kontraktori Diebes vitin e kaluar u deklarua fajtor për krimin financiar dhe është në pritje të dënimit. Ai është nga një grup i vogël zhvilluesish, përgjegjës për transformimin e pjesëve të bregdetit të lumit Hudson të dëmtuar në një zonë me aktivitet banesor dhe tregtar.

Zyrtarisht, akuzat pritet të shpallen në një konferencë për shtyp nga Prokurori i Distriktit Jugor të Nju Jorkut, Damian Williams dhe Zëvendës Drejtori përgjegjës për zyrën e qytetit të FBI-së, James Smith.

Ai ka pasur probleme me ligjin në të kaluarën

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që Bob Menendez akuzohet për ryshfet. Sipas rastit të asaj kohe, senatori “merrej” me një oftalmolog të pasur për favore politike, me dhurata afro 1 milionë dollarë.

Gjyqi për korrupsion përfundoi në një gjyq në nëntor 2017 pasi juristët thanë se nuk mund të merrnin një vendim. Gjykatësi më vonë e liroi Menendezin nga disa akuza dhe Departamenti i Drejtësisë hodhi poshtë pjesën tjetër.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: