Një grua u vra dhe dhjetëra u arrestuan në një kamp të drejtuar nga kurdët në veri-lindje të Sirisë që mbajnë familje të xhihadistëve të grupit të Shtetit Islamik, tha një zyrtar kurd, raporton AFP.

Incidentet e sigurisë janë rritur në kampin e mbushur me njerëz të Al-Hol, i cili strehon familje të luftëtarëve të IS midis 70,000 banorëve të saj, me gra të huaja dhe fëmijët e tyre të ndarë nga banorët sirianë dhe Irakianë.

“Një grua u vra dhe gjashtë të tjera u plagosën në sektorin e rezervuar për gratë e huaja,” i tha AFP një zyrtar i administratës kurde në veri-lindje të Sirisë gjysmë-autonome, duke mos pranuar të identifikohej.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb