Një grua u gjet pasi ishte zhdukur për pesë ditë në Victoria, Australi, me asgjë tjetër përveç “disa ushqime të lehta”.

Lillian, 48 vjeç, u nis për një udhëtim të shkurtër ditor të dielën, duke udhëtuar nëpër pyllin e dendura të Bright në Victoria’s High Country . Pamjet e pabesueshme dolën nga momenti kur ajo u gjet nga shërbimet e urgjencës të premten gjatë një kontrolli në terrenin kodrinor pasi makina e saj u pa në fund të një rruge pranë Mitta Mitta.

Ajo ishte duke lëvizur për në Dam Dartmouth më 30 Prill kur ajo u bllokua në fund të pista Yankee Point. Duke kuptuar se kishte marrë një kthesë të gabuar, ajo u përpoq për të kthyer makinën e saj, por ngeci në baltë. Në pamundësi për të thirrur për ndihmë pa një sinjal celulari dhe në pamundësi për të ecur për të ndihmuar për shkak të problemeve shëndetësore, Lillian u detyrua të qëndronte në makinën e saj pranë në shkurreje.

Policia nisi kërkime në zonat Mitta Mitta, Wodonga, Bright dhe Albury pasi familja e saj ngriti alarmin më 30 prill kur nuk mori kontrollin e përditshëm të Lilian-it. Pas gjetjes së 48-vjeçares, helikopteri i policisë mundi të drejtonte një furgon të policisë lokale në vendndodhjen e saj, ku ajo u gjet “e sigurt dhe mirë”. Shefi i policisë së Wodonga, Martin Torpey tha se Lillian mbijetoi pjesërisht falë disa dhuratave që kishte fshehur për fat në automjetin e saj. “I vetmi lëng që Lillian nuk pinte, që kishte me vete ishte një shishe verë që ajo kishte blerë si dhuratë për nënën e saj, por e nxori atë nga telashet,” tha shefi i policisë Torpey.

“Ajo po planifikonte vetëm një udhëtim të shkurtër dhe kështu kishte marrë vetëm disa ushqime dhe ëmbëlsira me vete, por pa ujë fare. Ajo përdori shumë sens të përbashkët për të qëndruar në makinën e saj dhe për të mos u endur në shkurre, gjë që ndihmoi policinë ta gjente atë.”

Në pamundësi për të lëvizur makinën e saj, Lillian përdori ngrohësin e saj për t’u ngrohur gjatë netëve të ftohta. E gjendur rreth 37 milje larg qytetit më të afërt, Lillian u “lirua jashtëzakonisht” kur pa policinë të premten, të cilët ishin ” po aq të lumtur që e panë”. Lillian u dërgua në spital për t’u trajtuar për dehidrim, ku vazhdon të jetë nën vëzhgim.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb