Një e re turke dyshohet se mashtroi nënën e saj të varfër për t’i dërguar para duke pretenduar se ajo ishte duke studiuar mjekësi në Universitetin prestigjioz të Oksfordit, në Britaninë e Madhe, por në të vërtetë jetonte në Stamboll, ku punonte si agjente e pasurive të patundshme, sipas today.it.

25-vjeçarja, Merve Bozkurt dyshohet se ka gënjyer nënën e saj për vite me radhë, si një mënyrë për të marrë para shtesë nga ajo.

E reja u përpoq shumë për t’i bërë prindërit e saj të besonin se ajo ishte pranuar në universitetin prestigjioz anglez, ku pretendonte të studionte për t’u bërë një mjeke.

Ajo madje i dërgoi nënës së saj foto të veshura me një mantel të bardhë dhe maskë fytyre, për të krijuar iluzionin se po bënte një trajnim praktik mjekësor. Gjatë gjithë kohës, nëna e varfër shiste lule para një varreze në qytetin e Antakyas për të mbështetur vajzën e saj.

Mashtrimi i Merve mund të ketë kaluar pa u vënë re nga prindërit e tij për një kohë të gjatë, po të mos ishte përkushtimi i nënës së saj që tërhoqi vëmendjen e medias lokale.

Përpjekjet e Gulseren Bozkurt për të mbështetur vajzën e tij në Oksford duke shitur lule para një varreze tërhoqën vëmendjen e një gazetar turk i cili intervistoi si gruan ashtu edhe Mervenë për këtë.

Në të vërtetë, Merve Bozkurt kishte guximin të pozonte me nënën e saj dhe deklaroi se do të bënte gjithçka që kishte për të nderuar nënën e saj dhe për t’u siguruar që përpjekjet e saj të shpërbleheshin.

Ajo madje u mburr se ishte në rrugën e duhur për t’u bërë një neurokirurge.

Merve nuk mendonte se historia e nënës së saj u bë virale, dhe kështu njerëzit që e njihnin Merve Bozkurt filluan të komentonin se vajza ishte në të vërtetë në Stamboll dhe jo në Britaninë e Madhe dhe, kur gazetarët filluan të kontrollonin statusin e saj në Oksford, u tronditën kur panë që nuk kishte asnjë person me atë emër atje.

Hetimi i mëtejshëm zbuloi se 25-vjeçarja kishte jetuar në Stamboll prej vitesh, duke punuar si agjente e pasurive të patundshme.

Ndërsa gënjeshtrat e saj të mëdha filluan të zbuloheshin, Merve nuk i mbetej gjë tjetër veçse të pranonte se kishte gënjyer nënën e saj dhe veten për vite me radhë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: