Mbetjet e një prej dinosaurëve grabitqarë më të mëdhenj në Evropë janë zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar, thanë shkencëtarët të enjten.

Bisha me dy këmbë, me fytyrë krokodili, e njohur si spinosaurid, jetoi 125 milionë vjet më parë, thanë paleontologët në Universitetin Britanik të Southampton , pasi gjetën disa kocka parahistorike nga skeleti i saj në Isle of Wight, një ishull i vogël në brigjet jugore të Anglisë.

“Kjo ishte një kafshë e madhe,” tha Chris Barker, një student i doktoraturës që udhëhoqi studimin, në një njoftim për shtyp, duke shtuar se ishte pothuajse 33 këmbë e gjatë dhe disa ton në peshë.

“Duke gjykuar disa nga dimensionet, duket se përfaqëson një nga dinosaurët grabitqarë më të mëdhenj të gjetur ndonjëherë në Evropë, ndoshta edhe më i madhi i njohur deri më tani”, tha ai.

Ekipi e quajti gjetjen e tij “spinosauridi i shkëmbit të bardhë” sepse kockat nga shpina, ijet, bishti dhe gjymtyrët e krijesës u gjetën në shtresën gjeografike të njohur si shkëmbi i bardhë.

“Për shkak se dihet vetëm nga fragmente për momentin, ne nuk i kemi dhënë një emër zyrtar shkencor”, tha Darren Naish, një paleontolog që është bashkëautor i studimit. “Shpresojmë që mbetjet shtesë do të shfaqen me kohë,” shtoi ai.

“Mjediset bregdetare nuk i ruajnë gjërat mirë, kështu që çdo gjetje na ndihmon të kuptojmë dinosaurët rreth asaj kohe,” tha Neil Gostling, i cili mbikëqyri projektin.

Spinosauridi do të kishte gjuajtur laguna dhe banesa me rërë në kërkim të ushqimit dhe do të mbështetej te peshku si një pjesë e rëndësishme e dietës së tij, tha studimi.

Shenjat në kocka, duke përfshirë rrjetet e tuneleve të shpuara në legen, sugjerojnë se skeleti u bë ushqim për pastruesit dhe dekompozuesit pas vdekjes, shtoi ai.

“Është një mendim interesant që ky vrasës gjigant u bë një vakt për një mori insektesh,” tha Jeremy Lockwood, një student doktorature në Universitetin e Portsmouth që mori pjesë në studim.

Familja spinosaurid mund të jetë shfaqur në Evropë rreth 150 milionë vjet më parë, tha Barker, duke shtuar se krijesa e gjetur nga ekipi ishte “ndoshta spinosauri më i ri britanik i zbuluar deri më tani, duke zgjeruar gamën kohore të familjes”.

Ekipi tha se hapi tjetër do të jetë ekzaminimi i pjesëve të holla të kockave të dinosaurëve nën një mikroskop për të marrë një kuptim më të mirë të shkallës së rritjes dhe moshës së tij.

Por në planin afatgjatë, tha Barker, ai shpresonte që materiali të pastrohet për t’u shfaqur plotësisht publikisht.

220610 Uk0dinosaur Mb 1221 C103d9

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb