Një njësi ukrainase e mbrojtjes ajrore shkatërroi tre drone vetëvrasëse Shahed-136 mbi det pranë Odesës më 6 tetor.

Komanda Operative e Ukrainës Jug raportoi shkatërrimin e dronëve në kanalin Telegram të Këshillit Bashkiak të Odesës.

“Rajoni i Odesës u sulmua përsëri nga dronët kamikaze. Tre Shahed-136 u rrëzuan mbi det nga forcat e mbrojtjes ajrore,” thuhet në raport.

Forcat Ajrore të Ukrainës raportuan në Telegram se në total, njësitë e forcave raketore anti-ajrore të Forcave Ajrore rrëzuan pesë UAV të armikut të entjen.

“Më 6 tetor, nga ora 15:00 deri në orën 20:00, në jug të Ukrainës, njësitë e forcave raketore anti-ajrore të Forcave Ajrore shkatërruan pesë mjete ajrore pa pilot të pushtuesve: një sistem ajror luftarak Mohajer-6 të prodhuar nga Irani. , një UAV i nivelit operacional-taktik Orlan-10 dhe tre UAV-të kamikaze Shahed-136 të prodhuara nga Irani”, thuhet në raport.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb