Luftëtari ka barazuar 1-1 me Bylisin në takimin e parë të ditës së sotme të vlefshëm për javën e 8-të të Kategorisë Superiore. Ballshiotët shkonin në Gjirokastër me synimin për të marrë tre pikët dhe të ruanin hapin e Teutës kryesuese, por në fund është kënaqur me një pikë, që gjithsesi nuk ia prish shijen nisjes fantastike të sezonit nga ana e mallkastriotëve.

Në fakt, Bylisi ka qenë më pranë golit, sidomos në pjesën e parë. Por fillimisht Dovedan detyrohet të largojë sulmuesin Guindo nga fusha që në minutën e 3-të pas një përplasjeje të ashpër me Lalën e Luftëtarit. Guindo largohet me barrelë dhe më pas me ambulancë drejt spitalit. Më pas mallakastriotët shohin trarët e portës t’u mohojnë golin dy herë dhe në të dyja rastet është Ntepe që frenohet nga traversa në minutën e t-të dhe më pas nga shtylla e Qyranit 8 minuta më pas.

Por pavarësisht vrullit të miqve, pjesa e parë ndahet pa gola dhe të parët që do të shënojnë do të jenë bluzinjtë, kur Açka në minutën e 62-të do të gjuajë saktë me kokë nga zhvillimet e një këndoreje dhe kalon në epërsi Luftëtarin. Bylisi do hidhet në sulm dhe në minutën e 71-të Enea Jorgji do e cilësojë faull ndëryrjen e Açkës në zonë ndaj Goxhës dhe do të akordojë një penallti që kontestohet fuqishëm nga Luftëtari dhe nga tifozët në shkallët e stadiumit.

Gjithsesi, Isli Hidi nuk do të gabojë dhe do të thyejë homologun e tij gjirokastrit me një goditje të saktë me të majtën. Minutat e mbetura do të luhen mes një klime të acaruar. Trajneri Mantas është i papërmbajtshëm në stol, ndërsa publiku ka si shenjestër kryesorin Jorgji, por deri në fund nuk do të ketë më gola dhe dy skuadrat do të largohen me nga një pikë nga ky 90 minutësh.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb