Presidenti amerikan Joe Biden po u autoriteteve të paguajnë 100 dollarë për çdo qytetar amerikan që të vaksinohen në një përpjekje për të rritur programin e imunizimit të Covid-19, njoftoi sot Departamenti i Thesarit.

Sipas njoftimit, iniciativa të tilla janë një përdorim i lejueshëm i fondeve nga një paketë prej 350 miliardë dollarësh që ata marrin në ndihmë nga autoritetet e Shteteve, Territoreve, Autoriteteve Tribale dhe Lokale, bazuar në Planin e Shpëtimit të SHBA (Akti Amerikan i Planit të Shpëtimit).

 

Ministria shtoi se do të sigurojë ndihmë teknike për përdorimin e këtyre burimeve për të rritur vaksinimet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb