Mark Zuckerberg ka paraqitur vizionin e tij për të shndërruar Facebook nga një rrjet i mediave sociale në një “kompani metaverse” në pesë vitet e ardhshme.

Një metaverse është një botë në internet ku njerëzit mund të luajnë, punojnë dhe komunikojnë në një mjedis virtual, shpesh duke përdorur kufje VR.

Koncepti i një metaverse është i njohur për kompanitë e teknologjisë që besojnë se mund të jetë një internet i ri 3D, që lidh botët dixhitale ku njerëzit qëndrojnë në realitetin virtual.

Origjina e tij vjen nga romani i trillimit i dëborës i Neal Stephenson, Snow Crash, i vitit 1992, ku shërbeu si një pasardhës i bazuar në realitetin virtual të internetit.

CEO i Facebook e përshkroi atë si “një internet të mishëruar, në vend që të shikosh vetëm përmbajtje, je në të”.

Ai i tha “The Verge” se  njerëzit nuk duhet të jetonin përmes “drejtkëndëshave të vegjël, me shkëlqim”.

“Kjo nuk është mënyra se si njerëzit janë bërë për të bashkëvepruar. Shumë nga takimet që kemi sot, ju po shikoni një rrjetë fytyrash në një ekran. As kështu nuk i përpunojmë gjërat “- tha ai.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: