Një shtetas rus është akuzuar për spiunazh në Poloni mes viteve 2015 dhe 2022.

Ai u arrestua për herë të parë prillin e kaluar me dyshimin se i kishte transmetuar shërbimit të inteligjencës ruse informacione për gatishmërinë ushtarake të Forcave të Armatosura Polake dhe trupave të NATO-s.

I dyshuari, i cili prej shumë vitesh jeton dhe ushtron aktivitete biznesi në Poloni, është akuzuar edhe për disa vepra korrupsioni.

Ai përballet me një dekadë burg.
Një zëdhënëse e prokurorisë së qarkut në Gdansk, Polonia veriore, tha se aktiviteti i spiunazhit të burrit “ishte përqendruar në njësitë ushtarake të vendosura në pjesën verilindore të Polonisë, si pjesë e të cilave ai kryente detyra të zbulimit të elementëve të rëndësishëm të polakëve. Forcat e Armatosura”.

Ajo shtoi se rasti është një nga “disa” aktivitetet e shërbimeve të inteligjencës ruse dhe bjelloruse kundër ushtrisë polake.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: