Trupi i një studenti 20-vjeçar të Universitetit të Alabamës u gjet në një lumë të martën pasdite, dy ditë pasi u raportua i zhdukur. 

Ekipet e shpëtimit gjetën trupin e Garrett Walker rreth orës 16:00 nga lumi Black Warrior, tha Departamenti i Policisë së Tuscaloosa. Policia dhe ekipet e zhytjes së Zjarrfikësve dhe Shpëtimit kontrolluan lumin të hënën kur gjetën disa nga rrobat e tij, thanë autoritetet. 

“Ekuipazhet u përqendruan në zonën e lumit pranë zbarkimit të varkës së vjetër Bama Belle pasi sende veshjesh u zbuluan në ujë pasditen e së dielës,” tha një deklaratë e policisë. 

Imazhet e shpërndara nga autoritetet treguan ekipe që pastronin lumin me anije dhe nën ujë. 

Walker u raportua i humbur të dielën nga prindërit e tij, të cilët jetojnë në Mt. Airy, Maryland. Ata ishin në vendin e lumit dhe janë njoftuar se djali i tyre është gjetur, tha policia. 

Walker u pa për herë të fundit në barin The Grey Lady në Greensboro Avenue rreth orës 1:15 të mëngjesit të së dielës, tha nëna e Walker, Debbie Walker, në një deklaratë. 

Ajo tha se policia gjeti celularin e djalit të saj disa orë më vonë buzë lumit.

“Lutjet dhe ngushëllimet tona më të thella janë me familjen, miqtë dhe të dashurit e tij ndërsa vajtojmë për vdekjen e tij”, thanë në një deklaratë të përbashkët presidenti i universitetit Stuart Bell dhe Myron Pope, nënkryetar për jetën studentore. “Është në kohë sfidash që drita e Capstone shkëlqen më shumë, kohë fatkeqësish dhe dhimbjesh ku shpresa dhe lidhja që ndajmë e gjejnë qëllimin e tyre më të madh.”

Garrett Walker1
Garrett Walker1
Missing Alabama Student 1
Missing Alabama Student 1

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb