Një tjetër humbje për ushtrinë ruse. Mediat e huaja shkruajnë se ka vdekur në fushën e betejës kolonel Sergei Sukharev, i Regjimentit Sulmues me Parashutë të Gardës 331 nga Kostroma, u konfirmua nga TV shtetëror në Moskë, raporton The Sun.
Më parë “likuidimi” i tij ishte pretenduar nga Qendra e Ukrainës për Komunikimin Strategjik dhe Sigurinë e Informacionit.

“Komandanti i Regjimentit Ajror të Kostroma, koloneli Sergei Sukharev … humbi në “stërvitjet [ushtarake]”, por u kthye në shtëpi në mënyrën e duhur,” thuhet në deklaratën ukrainase.
Bashkë me të u vra zëvendësi i tij, major Sergei Krylov, thuhet në raport.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ata ishin në mesin e një numri të vrarë nga regjimenti “i lavdishëm” i Kostroma, i konsideruar si ndër forcat luftarake më elitare të Rusisë.
Rusia pranoi se rreshteri i lartë Sergei Lebedev, rreshteri Aleksandër Limonov dhe tetari Yuri Degtyaryov u vranë gjithashtu.
Sukharev u pa në televizionin rus në janar, kur ai udhëhoqi trupat e tij nga Kazakistani, ku ata ishin dërguar pas një vale protestash.
Rusët e përshkruan misionin e tyre si “paqeruajtës” dhe Sukharev tha se forcat e tij mbronin një termocentral jetik në Almaty.

I vrarë, gjithashtu, në luftimet e fundit ukrainase ishte oficeri i inteligjencës ushtarake Sergej Vishnyakov, i Brigadës së 22-të të Forcave Speciale të Veçanta të GRU-së.
Ai besohet të jetë vrarë duke luftuar pranë Mariupolit në një sulm në Grad nga batalioni Azov i Ukrainës.
Nënkoloneli Yuri Agarkov, nga Volgogradi, komandant i një regjimenti pushkësh me motor, vdiq gjatë një operacioni special.

Majori Ruslan Petrukhin, zëvendës komandant i batalionit të Brigadës së 38-të të Pushkës së Motorizuar, u raportua gjithashtu i vrarë në aksion në Ukrainë, raporton The Sun.
Kjo vjen pasi ekspertët pretenduan se forcat ruse janë përballur me një masakër në fushën e betejës, të shtypur nga mbrojtësit ukrainas.
Edhe pse tirani priste të pushtonte Kievin në 48 orë, ukrainasit kanë luftuar pa u lodhur për të mbrojtur vendin e tyre.

Taras Kuzio, një bashkëpunëtor kërkimor në Shoqërinë Henry Jackson, thotë se dhjetëra parashutistë rusë u vranë në përpjekjen e tyre të dënuar për të marrë aeroportin Hostomel.

“Ata parashutistët dërgohen përpara trupave kryesore për të siguruar një vendndodhje në mënyrë që forcat kryesore të mund të futen”, tha ai për The Sun Online.

“Në këtë luftë, ata u dërguan në aeroportin Hostomel afër Kievit për ta bërë këtë, por të gjithë u vranë”.
“Dy avionë transportues të parashutistëve që fluturonin nga Bjellorusia për të bërë të njëjtën taktikë në një aeroport tjetër afër Kievit u qëlluan nga qielli. 300 parashutistë u vranë në aeroplanin me dy transportues.”

Mes betejës së dështuar të Rusisë për aeroportin Hostomel rreth 30 milje jashtë kryeqytetit Kiev, një nga gjeneralët më të lartë të Putinit – gjeneralmajor Andrei Sukhovetsky – ishte në mesin e parashutistëve të vrarë në një goditje të madhe ndaj planit të luftës së Kremlinit për të asgjësuar Ukrainën.
Dhe Georgy Dudorov – i biri i parashutistit elitar i një prej shokëve të KBG-së të Putinit – u qëllua nga artileria gjatë kryerjes së një misioni luftarak, mes raporteve nga inteligjenca amerikane se ushtria ruse ka humbur rreth 30,000 ushtarë që nga fillimi i luftës – duke përfshirë qindra parashutistë.
Më herët këtë javë Putin humbi gjeneralin e tij të katërt, gjeneral-majorin Oleg Mityaev, 47 vjeç, së bashku me shtatë anëtarë të një ekipi elitar SËAT.

Një fotografi e kufomës së oficerit ushtarak të dekoruar, baba i dy fëmijëve, u publikua nga këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton
Gerashchenko.

Pushtimi i përgjakshëm ka shkaktuar dëme në forcat ruse me gjithsej 13 komandantë të vrarë.
Në fillim të kësaj jave, spiuni i inteligjencës ushtarake GRU, kapiteni Alexey Glushchak, 31 vjeç, vdiq në Mariupol.
Rusia ka dështuar të shpallë numrin e saj të vlerësuar të vdekjeve në Ukrainë për më shumë se dy javë.
Koloneli Andrei Zakharov u vra në një pritë ukrainase pranë Kievit, i ndjekur nga gjeneralmajor Andrei Kolesnikov i Ushtrisë së 29-të të Armëve të Kombinuara.

Një gjeneral tjetër, Vitaly Gerasimov, u vra në luftime jashtë Kharkiv.

Nënkoloneli Dmitry Safronov, i cili drejtonte një brigadë marine, vdiq së bashku me nënkolonelin Denis Glebov dhe kolonelin Konstantin Zizevsky, të cilët drejtuan trupat e sulmit ajror.
Safronov dhe Glebov u vranë kur forcat ukrainase rimorën qytetin e Chuhuiv, ndërsa Zizevsky u vra në jug të Ukrainës.
Gjeneralmajor Andrei Sukhovetsky u vra nga një snajper ukrainas gjatë luftimeve për aeroportin Hostomel rreth 30 milje jashtë Kievit.
Dhe gjenerali Magomed Tushaev vdiq kur kolona e tij e forcave speciale çeçene, duke përfshirë 56 tanke, u shkatërrua pranë Hostomelit, në veri-lindje të qytetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb