Një ushtar dhe katër civilë janë vrarë në sulmet e Boko Haram në rajonin e Veriut të Largët të Kamerunit, sipas burimeve të sigurisë dhe lokale.

Militantët e grupit terrorist zunë pritë dhe vranë një ushtar rreth orës 10 të mëngjesit të së martës në nënndarjen Kolofata të rajonit, tha një zyrtar ushtarak.

Ushtari, i identifikuar si nëntetar Tchana, po udhëtonte me kolegun e tij me një motoçikletë përgjatë rrugës Zeleved dhe Ldaoussaf kur militantët hapën zjarr, duke e vrarë atë në vend. Kolegu i tij është ende i zhdukur, tha zyrtari që kërkoi të mos përmendet emri.

Gjatë natës së së martës, militantët sulmuan dy civilë që po kalonin përgjatë rrugës në Kolofata, duke vrarë një dhe duke plagosur një tjetër, sipas vendasve që varrosën kufomën herët të martën.

Të hënën pasdite, militantët vranë tre burra të zhvendosur brenda vendit që punonin në fermat e tyre në Kolofata, sipas mediave lokale.

Kolofata është një nga bastionet e Boko Haram në rajonin e Veriut të Largët që kur grupi terrorist filloi ofensivën në rajon në vitin 2014.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb