Në 12 muaj pandemi e Covid-19 Shqipëria numëron zyrtarisht rreth 2000 jetë të humbura nga COVID-19, ndërsa 76 mijë të tjerë konsiderohen të shëruar.

Por për ekspertin e shëndetit publik Ilir Alimehmeti shifrat e qeverisë nuk dëshmojnë numrin real të viktimave dhe as nivelin komunitar të përhapjes së virusit për shkak të numrit tejet të pakët të testeve të kryera.

Në intervistën e tij në News24 mjeku thotë se dimri i ardhshëm mund të jetë pika e madhe e kthesës së pandemisë ndërsa analizon se Shqipëria nuk e ka luksin t’i thotë jo vaksinave ruse apo kineze vetëm për shkak të pozicionit gjeografik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb