Nëse jeni zgjuar këtë mëngjes, keni parë lajmet dhe jeni ndjerë gjithnjë e më i shqetësuar për luftën në Ukrainë, nuk jeni vetëm. Pas një pandemie dyvjeçare, është shumë për t’u përthithur dhe ekspertët pajtohen se ndjenja e mbingarkesës është normale.

Ndërsa është e drejtë të mendosh para së gjithash për ndikimin tek ata që janë kapur në konflikt, është gjithashtu krejtësisht normale të ndihesh i mërzitur nga larg nga ajo që po shohim në Ukrainë, thotë Alex Bushill, nga shoqata bamirëse e shëndetit mendor Mind.

“Është shumë e natyrshme të shqetësohesh nga ajo që po shohim, nuk do të ishe njeri nëse nuk do ta kishe bërë”, thotë ai.

Kjo nuk çon gjithmonë në ankth, por NHS dhe Anxiety UK bien dakord për disa mënyra kryesore për ta shmangur atë: hani mirë, dilni jashtë, ulni telefonin, lidhuni me njerëzit, pushoni.

gazetat britanike
gazetat britanike

Të gjitha këto janë këshilla mjaft themelore, por kur jeni të stresuar, mund të jenë të vështira për t’u bërë vazhdimisht.

Alex thotë se zbërthimi i tij në një proces me dy hapa mund të ndihmojë. E para është të largoni veten nga shkaktarët në mënyrë që të mund të praktikoni ndërgjegjësimin.

“Shko në një vend ku mund të jesh – qoftë ky sport apo të ecësh me qenin,” thotë ai.

Hapi i dytë është të përqendroheni në vetëdisiplinim rreth teknikave specifike që funksionojnë për ju. “Krijoni hapësirën për të marrë një pushim dreke ose për të luajtur kungulleshkash të martën me bashkëshortin tuaj – dhe sigurohuni që ta bëni këtë.”

Ekspertët pajtohen që nëse ndiheni në ankth, shmangni kontrollin obsesiv të lajmeve në internet duke konsumuar lajme negative.

Psikologia klinike Dr Emma Hepburn thotë se kjo është diçka që ne shpesh e bëjmë kur përballemi me pasiguri, por në vend që të plotësojmë boshllëqet me informacione të dobishme, mund të përfundojmë në katastrofë.

“Mënyra se si ne kërkojmë qartësi është të kërkojmë më shumë informacion, por kjo shpesh krijon më pak qartësi, sepse ne po shohim të njëjtin informacion përsëri dhe përsëri dhe nuk na lejon të tërhiqemi”.

Ajo gjithashtu thekson se ju lejohet të ndiheni të sigurt dhe të shqetësuar. “Të dy nuk janë reciprokisht ekskluzive.”

Mind këshillon vetëm të shikoni lajmet dhe mediat sociale në periudha të caktuara të ditës, për një kohëzgjatje të kufizuar, dhe më pas të bëni diçka relaksuese.

Alex rekomandon gjithashtu të jeni të vetëdijshëm se ku e merrni informacionin tuaj: mbështetuni në burime të besueshme të lajmeve, fokusohuni në fakte dhe jo në spekulime alarmante, mos u përfshini me përmbajtje grafike.

“Kur e bëj, largohem dhe më pastron mendjen, [funksionon] sepse nuk po mendon për gjëra që nuk mund t’i kontrollosh,” thotë ai.

Sarah Kendrick, drejtoreshë klinike me shërbimin e mbështetjes me tekst Shout, thotë se ajo është veçanërisht e shqetësuar për të rinjtë, të cilët zakonisht janë shumë në telefonat e tyre dhe aksesojnë lajmet 24/7.

“Fëmijët dhe të rinjtë po shkruajnë mesazhe duke thënë se janë të shqetësuar për luftën, disa thonë se po i mban zgjuar natën,” thotë ajo. “Ata janë zgjuar natën me akses në telefonat e tyre dhe me njoftimet e lajmeve që fiken.”

Udhëzimi që ka dhënë Shout tingëllon i thjeshtë – fikeni telefonin gjatë natës dhe mos u ndjeni sikur duhet të vazhdoni të shikoni lajmet – por mund të jetë e vështirë për t’u vënë në praktikë.

“Ne gjithmonë themi, përpiquni të mbani mend se çfarë mund të kontrollojmë, dhe ju me siguri mund të kontrolloni sasinë e mediave që konsumoni dhe sa gjumë keni dhe sa kërkoni mbështetje”.

 123463245 Gettyimages 1282194526
123463245 Gettyimages 1282194526

Çfarë mund të bëni për fëmijët tuaj
Gjëja e parë që duhet të dini është se shmangia e temës mund t’i bëjë fëmijët të ndihen të frikësuar, thotë Ane Lemche, psikologe dhe këshilltare për fëmijë në Save the Children.

Prof Vivian Hill, nga Shoqata Psikologjike Britanike, rekomandon që biseda të jetë e përshtatshme për moshën. Për fëmijët më të vegjël, sugjeron ajo, kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa t’u tregosh se ku është Ukraina në një hartë, kështu që ata të kuptojnë se po ndodh diku larg tyre. Për fëmijët më të rritur, mund të përfshijë ofrimin e një konteksti.

Por në çdo moshë, gjëja kryesore është t’i qetësosh ata.
Nëse ata janë të shqetësuar për njerëzit në Ukrainë, ajo sugjeron të flasin për masat që po marrin për të mbrojtur veten. “Ju flisni me ta se si shumica e njerëzve janë në strehimoret e sulmeve ajrore dhe larg bombave, ose mund të flisni se si njerëzit po lëvizin në vende të tjera ku është më e sigurt.”

Nëse vetë prindërit ndihen të shqetësuar, fëmijët mund ta kuptojnë këtë, kështu që është e rëndësishme që edhe të rriturit të kenë mbështetje, shton ajo.
“Nëse ndiheni vërtet të mërzitur dhe fëmija juaj ju bën një pyetje, thoni ‘a mund të flasim për këtë pak më vonë’.

“Dhe nëse nuk ndiheni të pranueshëm, gjeni dikë tjetër që mund ta bëjë këtë – mund të keni një partner ose një anëtar të familjes së gjerë që është më i mirë në përballimin e kësaj.”

Ajo thotë se është normale që të rriturit të ndihen “të lëkundur” pas pandemisë dhe të pyesin veten se kur mund të ketë një periudhë stabiliteti. Ajo rekomandon që të sigurohet që të ketë “kohë të mbrojtura” ku nuk ka ekspozim ndaj lajmeve.

“Këshillat që do t’u jepja fëmijëve janë po aq të rëndësishme për të rriturit. Duhet të përpiqeni shumë për të ruajtur kohën ku thjesht argëtoheni dhe t’i shpëtoni të gjithë zymtësisë. Ka të bëjë me të pasurit dhembshuri për të gjithë, përfshirë veten tuaj.”

Çfarë mund të bëni për të tjerët
Të ndihmosh të tjerët është një nga pesë hapat e rekomanduar nga NHS për të përmirësuar mirëqenien mendore dhe ka mënyra të panumërta për të ndihmuar me krizën në Ukrainë.

Një numër organizatash bamirëse kanë nisur apele, duke përfshirë Kryqin e Kuq, agjencinë e UNHCR-së për refugjatët dhe Unicef-in, ndërsa shumë individë në të gjithë botën po mbledhin para dhe po mbledhin donacione në mënyrë të pavarur.

Dr Hepburn thotë se shikimi i luftës mund t’ju bëjë të ndiheni jashtë kontrollit dhe fokusimi në mënyrat për të ndihmuar mund ta menaxhojë atë.
“Ka shumë prova që të bësh diçka për njerëzit e tjerë ka një ndikim vërtet të dobishëm në shëndetin tuaj mendor. Nëse e perceptojmë se e kemi bërë dikë tjetër të ndihet mirë, ne ndihemi mirë. Truri ynë është krijuar për të qenë social dhe të ketë lidhje dhe të krijojë një lidhja me diçka më të madhe se ju është vërtet e dobishme për mirëqenien tuaj.”

 123462393 Emmahepburn
123462393 Emmahepburn

Dr Hepburn “vizaton psikologjinë” dhe poston imazhet në faqen e saj në Instagram, The Psychology Mam. Ilustrimi i saj më i fundit është se si njerëzit mund të ndihmojnë me krizën në Ukrainë.

“Ka të bëjë me kuptimin e një situate komplekse. Dhe mendoj se isha edhe unë duke u përpjekur të bëja diçka.”

Shout, e cila po kërkon vullnetarë, beson se ka përfitime për njerëzit në të dy anët e telefonit.

“Ne të gjithë e kemi gjetur veten duke folur për këtë luftë me miqtë dhe familjen dhe ka një arsye vërtet të madhe për këtë dhe kjo është sepse ato biseda janë ngushëlluese,” shpjegon Sarah.

“Një nga gjërat më të mira të përfshirjes në një shërbim që ndihmon njerëzit e tjerë është ndjenja e kënaqësisë ose arritjes që merrni, dhe kjo është ajo që njerëzit kërkojnë.

“Njerëzit mund të ndihen të pafuqishëm përballë luftës ose ngjarjeve të mëdha botërore, dhe kthimi në gjërat e vogla që mund të bëjmë është jashtëzakonisht pasurues për njerëzit.”

Prof Hill thotë se “fëmijëve u pëlqen absolutisht” gjetja e mënyrave pozitive për të ndihmuar të tjerët dhe rekomandon përfshirjen e tyre.

“Padrejtësia është diçka për të cilën fëmijët ndiejnë shumë fort, kështu që bëjini të mendojnë për mënyrat se si mund të ndihmojnë komunitetin ukrainas”, thotë ajo.

“Ka njerëz që mbledhin donacione, gjëra për t’i dërguar në qendrat e refugjatëve, bëni diçka të tillë. Ndonjëherë të bësh diçka konstruktive është vërtet e fuqishme.”/BBC/

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: