Institucionet bankare qëndrojnë të mbyllura në Afganistan për të shtatën ditë, teksa vendi është nën kontrollin e talebanëve.

Nuk ka para brenda bankomateve, nuk ka banka të hapura dhe nuk ka zyra të Western Union, aty ku njerëzit nga jashtë mund të transferojnë para.

Si rrjedhojë, është thuajse e pamundur të dërgosh para në Afganistan. Njerëzit thonë se po u mbarojnë kursimet. Qytetarët në Kabul dhe qytetet e tjera janë në akth për të ardhmen, teksa mijëra prej tyre janë dyndur drejt aeroportit, për t’u larguar me avionët e evakuuimit.

Një ish-marinar, i cili tani drejton një qendër shpëtimi të kafshëve në Kabul, tha për BBC se nuk mund të paguajë stafin e tij dhe njerëzve po u mbaron ushqimi.

https://twitter.com/HearAfghanWomen/status/1428651988720529413?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1428651988720529413%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Ftop-channel.tv%2F2021%2F08%2F21%2Fnjerezve-po-u-mbaron-ushqimi-bankat-ne-afganistan-jashte-funksionit-bankomatet-jane-bosh%2F

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb