Parlamenti i Pakistanit do të zgjedhë një kryeministër të ri, pasi IImran khan u rrëzua me nocion mosbesimi të dielën.

Shahbaz Sharif – lideri i një koalicioni opozitar që punoi për të rrëzuar zotin Khan – pritet gjerësisht të fitojë shumicën e votave.
Votimi parlamentar do të zhvillohet rreth orës 14:00 me orën lokale (09:00 GMT).

Khan, 69 vjeç, u votua pas ditëve të dramës politike dhe ndërhyrjes së Gjykatës së Lartë.
Ai u përpoq të bllokonte një përpjekje të mëparshme për të sjellë një mocion mosbesimi kundër tij duke shpërndarë parlamentin dhe duke bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme.
Megjithatë, Gjykata e Lartë e vendit mbështeti një peticion të opozitës se veprimet e tij ishin jokushtetuese dhe urdhëroi që votimi të vazhdonte.

Çfarë dimë për Shahbaz Sharifin?

Sharif, 70 vjeç, vjen nga një nga dinastitë më të fuqishme politike të Pakistanit. Vëllai i tij më i madh, Naëaz Sharif, ishte një ish-kryeministër me tre mandate, i cili për herë të fundit mbajti postin nga 2013 deri në 2017.
Ai drejton një nga partitë kryesore opozitare të vendit, Lidhjen Myslimane Pakistaneze Naëaz (PMLN).
Ai paraqiti kandidaturën e tij për postin kryesor të dielën dhe mendohet gjerësisht se ka numra për të siguruar fitoren.
Udhëheqës të tjerë të opozitës – si Bilaëal Bhutto Zardari i Partisë Popullore të Pakistanit (PPP) – kanë treguar tashmë mbështetjen e tyre për të.
Zoti Sharif shihet si një administrator me përvojë dhe efektiv, pasi ka udhëhequr provincën më të madhe të vendit të Punjabit për tre mandate.
Të dielën, ai paralajmëroi “një agim të ri” për Pakistanin pas votimit.
Megjithatë, Imran Khan, mbështetësit e të cilit protestuan nëpër qytetet kryesore pasi ai u shkarkua, ende fajëson një “komplot të huaj” për largimin e tij nga posti i kryeministrit.
Ai ka pohuar, pa prova, se rivalët e tij kishin bashkëpunuar me SHBA për ta hequr atë për shkak të qëndrimit të tij të politikës së jashtme ndaj Afganistanit, Rusisë dhe Kinës. Uashingtoni e ka mohuar fuqishëm këtë. Por pretendimet e ish lojtarit ndërkombëtar të kriketit ushqeheshin nga ndjenjat antiamerikane të mbajtura nga shumë prej mbështetësve të tij.
Ai shkroi në Tëitter se turmat e parë ishin një nga protestat më të mëdha në historinë e Pakistanit – një pretendim që nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.
BBC nuk është përgjegjëse për përmbajtjen e faqeve të jashtme.Shikoni tëeet-in origjinal në Tëitter

Mbështetësit e Imran Khan mbajtën mitingje të mëdha nëpër qytetet e Pakistanit të dielën mbrëma duke kërkuar kthimin e tij

Si u rrëzua Imran Khan?

Kundërshtarët e Khan panë një mundësi për të goditur pas disa muajsh pakënaqësie mbi menaxhimin e tij të ekonomisë dhe një prishje në marrëdhëniet e tij me ushtrinë e fuqishme pakistaneze.
Sharif u bashkua me ligjvënës të tjerë të opozitës për të mbledhur numrat për të votuar z. Khan.
Më 3 prill, ata sfiduan z. Khan drejtpërdrejt në parlament – duke nisur një mocion për një votë mosbesimi në udhëheqjen e tij.
Por aleati politik i zotit Khan – nënkryetari i parlamentit – bllokoi mocionin duke pretenduar se ishte i ndikuar nga fuqitë e huaja. Qeveria e tij më pas shpërndau me shpejtësi parlamentin dhe bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme.
Opozita e furishme kundërshtoi menjëherë ligjshmërinë e veprimeve të qeverisë në Gjykatën e Lartë të Pakistanit. Pas një seance katër-ditore, ajo vendosi se qeveria e Khan kishte vepruar në mënyrë të paligjshme, duke shkelur kushtetutën e vendit.
Madje edhe atëherë, zoti Khan dhe partia e tij u përpoqën të parandalonin votimin në parlament për orë të tëra – me zyrtarë të dorëzuar, ligjvënës që u përpoqën dhe me ndërprerje të tjera. Por përfundimisht, pak pas mesnatës të së dielës, ligjvënësit e votuan jashtë me një shumicë 172 votash në dhomën prej 342 anëtarësh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb