Filmat “No Time To Die” dhe “Dune” kryesojnë në raundin e parë të filmave të përzgjedhur për ceremoninë e 94-të të çmimeve Oscar.

Të dy filmat u përzgjodhën në katër kategori pasi shpalljes së 10 filmave.

Dalja e fundit e aktorit Daniel Craig në rolin e James Bond, “No Time To Die”, u zgjodh për grimin, stilin, muzikën (kënga origjinale), tingullin dhe efektet vizuale.

Kategoritë e tjera të shpallura ishin filma me metrazh të gjatë dokumentar, filma me metrazh të shkurtër, filma artistik ndërkombëtar, film i shkurtër të animuar dhe film me metrazh të shkurtër live.

Disa filma të tjerë janë përzgjedhur në dy kategori.

Filmi gjysmautobiografik i Kenneth Branagh “Belfast”, me protagonist Jamie Dornan, u zgjodh për zërin dhe muzikën (kënga origjinale) për ”Down To Joy”.

“Spiderman: No Way Home”, me aktorë Tom Holland dhe Zendaya, gjithashtu mori dy nominime për efekte zanore dhe vizuale.

”Web-blockbuster” ishte një hit i cili në fundjavat e dhjetorit, arkëtoi rreth 600 milionë dollarë në mbarë botën.

Ai u mund vetëm nga “Avengers: Infinity War”, i cili fitoi 640 milionë dollarë në mbarë botën dhe “Avengers: Endgame” që fitoi 1,2 miliardë dollarë.

Tre filma të tjerë të Marvel-it janë nominuar për efektet vizuale: “Black Widow”, “Eternals” dhe “Shang Chi: Legend Of The Ten Rings”.

“The Power Of The Dog” i Netflix, me aktorë Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst dhe Jesse Plemons, u zgjodh për muzikën, figurën dhe zërin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb