Grabitje tokash, qindra mijëra rekrutë të hedhur në vijën e parë të frontit dhe një armë bërthamore për këdo që guxon t’i pengojë. Vladimir Putin e ka kaluar javën e kaluar duke dyfishuar luftën e tij në Ukrainë, por rrëmuja e tij përgënjeshtron një fakt të thjeshtë, Rusia po e humbet luftën dhe ai e di këtë, shkruan Daily Mail.

Presidenti rus është i dëshpëruar. Ushtria e tij është e shkatërruar, planet e tij të betejës kanë dështuar, ai po djeg rezervat e tij të parave me një normë të paqëndrueshme dhe dimri po afron. Ndërkohë ushtria e Ukrainës vazhdon të përparojë në të gjithë vendin, duke i dhënë Kievit një rrugë të qëndrueshme drejt fitores.

Sipas Alp Sevimlisoy, bashkëpunëtor në Këshillin Atlantik, i cili foli për MailOnline, kjo do të nënkuptonte rrëzimin e Putinit, shpërbërjen e vetë Rusisë dhe përballjen e NATO -s me Kinën për atë që do të mbetet.

Perëndimi duhet të fillojë të përgatitet për këtë eventualitet tani, shton ai, përndryshe do t’i hapë derën Pekinit për t’u futur në rajone si Siberia, Azia Qendrore, Afrika dhe Amerika e Jugut, ku ai tashmë i ka këmbët, por do t’i shohë mundësitë si fuqi ruse.

“Duhet të kalojmë në vakum, të kërkojmë të ushtrojmë ndikim dhe më pas duhet të përballemi me Republikën Popullore të Kinës. Kina është një superfuqi e lidhur globalisht dhe ne duhet t’i luftojmë ato në mënyrë efektive”, tha ai.

Në shkurt, kur Putini nisi për herë të parë ‘operacionin e tij special ushtarak’, një skenar i tillë ishte mezi i imagjinueshëm.

Rusia ka mbetur e tronditur. Ushtria e saj mund të mos jetë ende e mposhtur, por një goditje e rëndë ka ardhur dhe gjunjët e saj kanë filluar të dobësohen.

Duke folur menjëherë pasi Ukraina nisi kundërsulmin e saj në Kharkiv, Sevimlisoy tha për MailOnline: “Ukrainasit kanë momentumin, ata po fitojnë. Por ky konflikt nuk do të përfundojë vetëm me largimin e të dyja palëve dhe të thonë ‘kjo është ajo’, por do të jehojë në të gjithë Rusinë dhe rajonin.’

Kjo do të nënkuptonte që fuqia ruse të zbehet jo vetëm nga ato si Amerika e Jugut dhe Afrika, ku më parë ka dërguar mercenarë, ka dhënë hua dhe ka ndërtuar infrastrukturë, por edhe nga shtetet satelitore ish-sovjetike si Kazakistani, Gjeorgjia dhe Armenia, beson ai.

Vetë Rusia mund t’i nënshtrohet luftimeve, me rajone rebele që kërkojnë të shkëputen nga kontrolli i Moskës, ndërsa ndërmjetësit e pushtetit brenda Kremlinit kthehen kundër njëri-tjetrit dhe konkurrojnë për fronin e Putinit.

Megjithëse perspektiva e një Rusie pa Putin dikur mund të jetë dukur si një fantazi, Sevimlisoy beson se nuk ka pothuajse asnjë mënyrë që ai të mbijetojë humbjen në Ukrainë.

“Unë nuk mund të shoh një të ardhme për Putinin nëse ai humbet luftën,” tha Sevimlisoy. Si ktheheni te njerëzit tuaj pas kësaj? Pasi të keni armatosur ushqimin dhe energjinë, si do të ktheheni në skenën botërore pas kësaj?

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb