Të paktën dy persona u vranë nga të shtënat në një klub nate në Oslo. Kështu ka bërë të ditur policia e kryeqytetit norvegjez, duke shtuar se ka disa të lënduar në gjendje të rëndë. Të shtënat kanë ndodhur në tre lokacione aty pranë, por më e keqja ka ndodhur brenda klubit të frekuentuar nga homoseksualët, veçanërisht i mbushur me njerëz që merrnin pjesë në Oslo Pride. Një 42-vjeçar me origjinë iraniane u ndalua nga policia me akuzën e vrasjes, tentativës për vrasje dhe akteve terroriste. Për autoritetet është terrorizëm.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Dukej si një skenë lufte, me njerëz të shumtë në tokë me lëndime në kokë”, tha një dëshmitar për mediat norvegjeze. “Vrasësi ishte shumë i vendosur. Kur e kuptova se ishte serioze, ika. Ishte një burrë i gjakosur i shtrirë në tokë”, shtoi një grua.

Marshimi i Krenarisë në Oslo i planifikuar për të shtunën pasdite tani po shqyrtohet nga autoritetet.

(tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb