Kompania e raketave e miliarderit britanik Sir Richard Branson, Virgin Orbit, ka shpallur falimentimin në SHBA pasi nuk ka arritur të sigurojë investime të reja.

Kompania e lëshimit të satelitëve ndërpreu operacionet javë më parë dhe tani shpreson të gjejë një blerës për biznesin.

Në fillim të këtij viti, një raketë e Virgin Orbit dështoi të përfundojë lëshimin e saj të parë satelitor nga Mbretëria e Bashkuar.

Shefi i Virgin Orbit, Dan Hart, tha se megjithëse kompania kishte “bërë përpjekje të mëdha” për të adresuar financat e saj dhe për të siguruar më shumë fonde, “në fund të fundit ne duhet të bëjmë atë që është më e mira për biznesin”.

Ai tha se Virgin Orbit tani do të përqendrohet në gjetjen e një blerësi për biznesin “për të ofruar qartësi për të ardhmen e kompanisë për klientët, shitësit dhe punonjësit e saj”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: