Gjatë seancës dëgjimore në Senatin amerikan, pati një debat të ashpër mes  deputetit republikan Rand Paul dhe specialistit të sëmundjeve Fauci. Ai e ka akuzuar Fauc-in  për gënjeshtra se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë siguroi fonde për kërkime në Institutin e Virologjisë Wuhan në Kinë.

“Varianti Delta është shkaku i më shumë se 80% e të reja COVID-19 raste në Shtetet e Bashkuara, por vaksina e miratuara të mbetet më shumë se 90% efektive në parandalimin e sëmundjes dhe vdekje”- tha Anthony Fauci gjatë një seance dëgjimore në Senatin Amerikan.

Senatori i Kentucky pretendoi se hetimi mund të ketë luajtur një rol në zhvillimin e koronavirusit të ri në laboratorin e Uhan.

“Nëse dikush kapet duke gënjyer Kongresin, Kodi Penal Amerikan parashikon një krim të rëndë dhe dënon me pesë vjet burg ,” i tha Paul, Fauci-t gjatë seancës.

Fauci, i cili deri vonë ishte mësuar me përgjigje të qeta dhe diplomatike, u shpreh:

“Senator Paul, unë kurrë nuk kam gënjyer para Kongresit ju nuk e dini për çfarë po flisni.”

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb