Duke folur në një samit të liderëve arabë, presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do të largohen nga Lindja e Mesme, pasi një vakum i krijuar nga mungesa amerikane do të mbushej nga Kina, Rusia apo Irani.

Presidenti Biden mbajti fjalët e tij në Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit në pjesën e fundit të një turneu katër-ditor në Lindjen e Mesme.

Udhëtimi i Biden synonte të siguronte stabilitet dhe një bosht të ri bashkëpunimi në dritën e shqetësimeve në rritje për udhëheqjen e Iranit dhe presidentin rus Vladimir Putin.

Ai synonte gjithashtu të nxiste rrjedhën globale të naftës për të ulur çmimet në rritje të gazit.

Një zyrtar i lartë i administratës Biden, i cili informoi gazetarët përpara samitit, tha se përpjekjet e Moskës për të blerë dronë nga Teherani tregojnë se Rusia po vë “një bast” me Iranin.

“Ne nuk do të largohemi dhe nuk do të lëmë një vakum që do të mbushet nga Kina, Rusia apo Irani.

Ne do të kërkojmë të ndërtojmë këtë moment me lidership aktiv, parimor, amerikan.

Sot, jam krenar që mund të them se epoka e luftërave tokësore në rajon, luftëra që përfshinin një numër të madh të forcave amerikane, nuk po zhvillohen”, tha Biden.

Biden njoftoi një paketë ndihme prej 1 miliard dollarësh amerikane për të trajtuar një krizë të përkeqësuar të urisë në rajon dhe u bëri presion homologëve të tij që të sigurojnë se të drejtat e njeriut janë realizuar dhe të lejojnë qytetarët e tyre të flasin hapur.

“E ardhmja do të fitohet nga vendet që çlirojnë potencialin e plotë të popullatës së tyre”, tha ai, duke shtuar se njerëzit duhet të lejohen të vënë në dyshim dhe kritikojnë udhëheqësit pa frikë nga hakmarrja, raporton Associated Press

Princi i kurorës Mohammed bin Salman, sundimtari de fakto i Arabisë Saudite, mblodhi samitin dhe la të kuptohet se mbretëria mund të nxjerrë më shumë naftë sesa bën aktualisht, diçka që Biden shpreson ta shohë kur një marrëveshje ekzistuese e prodhimit midis vendeve anëtare të OPEC+ skadon në shtator.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb