Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit akuzoi të shtunën forcat e armatosura të Armenisë për bombardimin e pozicioneve të ushtrisë së saj pranë enklavës së diskutueshme të Nagorno-Karabakh, për të cilën dy shtetet fqinje kanë qenë vazhdimisht në luftë për tre dekada.

Ministria sqaroi se forcat e saj kthyen zjarr artilerie kundër pozicioneve të saj në zonat e Lachin dhe Kalbazar, në perëndim të enklavës.

Nga ana e saj, Ministria e Mbrojtjes e Armenisë hodhi poshtë akuzat se ka pasur të shtëna artilerie kundër pozicioneve ushtarake azere .

Konflikti mbi kontrollin e enklavës së Azerbajxhanit, i kontrolluar nga armenët që nga vitet 1990, u përshkallëzua përsëri në vjeshtën e vitit 2020, kur shpërtheu një luftë 44-ditore gjatë së cilës forcat azere morën kontrollin e disa sektorëve.

Të dy palët kanë rënë dakord të punojnë për një plan paqeje pas një marrëveshjeje armëpushimi të ndërmjetësuar nga Rusia, por Baku dhe Jerevani herë pas here akuzojnë njëri-tjetrin për shkelje të armëpushimit përgjatë kufirit.

Sekretari i Shtetit i SHBA, Anthony Blinken zhvilloi telefonata të veçanta me krerët e Armenisë dhe Azerbajxhanit në një përpjekje për të rritur rivendosjen e paqes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: