Paraqitja kundër Bylis në Kupë u shoqërua me shumë dyshime dhe më shumë se humbja, Tirana mori një goditje të rëndë psikologjike. Kjo u vërtetua më pas në Superligë, ku bardheblutë morën një tjetër goditje të rëndë, që nëse është shpejt për të thënë se I rrezikon sezonin, atëherë e sigurt është që amplifikon presionin te të besuarit e Emanuel Egbo në katër ndeshjet e mbetura deri në fund të kampionatit. Tiranës nuk i lejohen më hapat fals.

2. Presioni Kalon Te Tirana, Diferenca Qeteson Emanuel Egbo
2. Presioni Kalon Te Tirana, Diferenca Qeteson Emanuel Egbo

Këtë e thotë tabela e renditjes, ku pas disfatës me Kukësin, diferenca me djekësit dhe rivalët kryesorë në garën për titull është ngushtuar në gjashtë pikë. Si rrjedhojë skuadra e Egbo duhet të reagojë që në derbin e së premtes, që kthehet vendimtar. Përveç rivalitetit historik, kjo ndeshja bëhet më e vështirë, pasi Partizani është në kërkim të pikëve për të shpëtuar sezonin deri tani zhgënjyes me një vend në Kupat e Europës.

104432650 2605798146342958 7879178487525321697 O
104432650 2605798146342958 7879178487525321697 O

Përpara kësaj sfide, Tirana rigjen të gjithë titullarët. Doka dhe Batha kthehen të gatshëm pasi shlyen pezullimin me kartonë në ndeshjen e fundit. Kjo I jep mundësi Egbo të projektojë sërish formacionin e tij të preferuar, megjithëse deri në ditën e ndeshjes duhet monitoruar gjëndja fizike e Elton Kale, që e shqetëson dëmtimi i hershëm në shpatull.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb