I burgosur në një bazë ushtarake në qytetin Malian të Niono, një bari u alarmua kur pa një të huaj të bardhë mes hetuesve të tij, të veshur me të njëjtën uniformë si forcat e armatosura kombëtare.

Duke folur në një gjuhë të panjohur, torturuesi i tij e detyroi të pinte litra ujë përpara se t’i lidhte kabllot rreth gishtërinjve të këmbës dhe ta godiste disa herë.

“Unë dhe shumë të tjerë u rrahëm tmerrësisht nga Malianë dhe disa ushtarë të bardhë që flisnin një gjuhë që nuk e kisha dëgjuar kurrë,” tha një tjetër i burgosur, sipas Human Rights Watch.

Ndërsa grupi i të drejtave nuk përmendi Wagner , rrjetin mercenar rus të përshkruar si ushtria private e Presidentit Putin, implikimi ishte i qartë.

Në një rast tjetër, dolën raporte se ushtarët rusë ishin të pranishëm kur më shumë se 30 civilë, disa prej tyre fëmijë, u lidhën, u lyen me benzinë ​​dhe iu vu zjarri, në akuzën më skandaloze të bërë kundër ushtrisë së Malit në betejën e saj dhjetëvjeçare kundër xhihadistëve. . Llogaritë tregojnë një fushatë të “tokës së djegur” që po zhvillohet në Mali me ndihmën e mercenarëve rusë, duke ngritur mundësinë që taktikat, duke përfshirë ekzekutimet masive dhe torturat, së shpejti mund të dëshmohen në Ukrainë. Grupi Ëagner ka luftuar në një varg konfliktesh strategjike në emër të Kremlinit që nga viti 2014. Është në terrenin e tij fillestar që qindra mercenarë të tij janë kthyer me urdhra për të vrarë presidentin Zelensky .

Por dislokimi më i ri i rusëve ka të ngjarë të jetë më sfiduesja e tij: Mali është qendra e një kryengritjeje në përkeqësim në rajonin Sahel në jug të Saharasë, ku Parisi dhe aleatët e tij evropianë kanë filluar të tërheqin trupat e tyre pas një dekade duke luftuar me xhihadistët .

Periudha që nga ardhja e Wagner në shtetin e Afrikës Perëndimore dhe largimi i evropianëve është shënuar tashmë nga “vrasje dramatike”, tha Corinne Dufka, drejtoreshë e Sahel në Human Rights Watch.

“Ka pasur një rritje dramatike në numrin e civilëve, duke përfshirë të dyshuar, të vrarë nga ushtria maliane dhe grupet e armatosura islamike,” shtoi ajo.

Kompania e themeluar nga Yevgeny Prigozhin, një mik i Putinit, raportohet se paguhet 10 milionë dollarë në muaj nga junta e Malit, e cila mohon të punësojë fuqi zjarri, vetëm mbështetje trajnimi.

Ardhja e Wagner ka transformuar gjithashtu një operacion kundër kryengritjes në Mali që dikur ishte ndërkombëtar dhe i koordinuar në një përpjekje të lara-lara që përfshin shumë lojtarë të pavarur . Është një situatë që një ish-analist i CIA-s tha se nuk ka gjasa të ndryshojë fitimet që kanë bërë xhihadistët.

Burrat e Wagner mbërritën në Republikën e Afrikës Qendrore pasi nënshkruan një marrëveshje në 2018 me presidentin e saj, Faustin-Archange Touadera, për ta mbështetur atë kundër rebelëve që kërkonin të përmbysnin rezultatet e diskutueshme të zgjedhjeve. Në një konflikt të dalluar për pamëshirshmërinë e tij, ata janë akuzuar për mizori të tmerrshme .

Bashkimi Evropian, i cili ka pasur instruktorë ushtarakë në CAR që nga viti 2014, një vit pasi për herë të parë u zhyt në kaos, u bënë trajnerë padashur të të paktën një batalioni të trupave qeveritare që vazhduan të drejtoheshin nga Wagner. Regjimi i Touaderas pranoi se mercenarët rusë kishin kryer mizori brenda kufijve të tij gjatë përleshjeve me forcat rebele, duke i bërë jehonë një hetimi të OKB-së që lidhte njësitë Wagner me përdhunime në grup, tortura dhe vrasje civile.

Tani ka frikë se historia po përsëritet në Mali.

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, i shkroi homologut të tij nga Mali, Abdoulaye Diop, javën e kaluar për të kërkuar garanci që trupat që ajo trajnoi nuk do të dislokoheshin më pas me “instruktorë rusë”, termi që Mali përdor për të caktuar luftëtarët e Ëagner. Pa ndërmarrje, BE-ja do të pezullonte misionet e saj, paralajmëroi Borrell.

Pas nëntë vjetësh që udhëhoqi një kundërkryengritje shumëkombëshe kundër militantëve të lidhur me Al Kaedën dhe Shtetin Islamik që përfshin Sahelin, Franca njoftoi muajin e kaluar se 2,400 trupat e saj ende në Mali do të largoheshin brenda gjashtë muajve. Të dy vendet kanë rënë ashpër, pjesërisht për vendimin e Malit për të kërkuar Wagner. Gjenerali Laurent Michon, komandanti i operacionit francez, tha javën e kaluar se forcat e tij do të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje ushtarake ajrore për trupat e Malit, por vetëm në zona pa mercenarë.

Në Mali, nëse jo fqinjët e tij, ku Franca do të vazhdojë të luftojë në terren, lufta kundër xhihadistëve duket e destinuar të rrëshqasë në jo më shumë se një kundër-kryengritje, me malianët që luajnë një llotari me kod postar nëse ata do të kryesohen nga paqeruajtësit e OKB-së dhe Helikopterë francezë, apo trupa maliane dhe mercenarë rusë.

Është një situatë që do t’i përshtatej Rusisë, thonë analistët, të cilët dyshojnë se vendosja e Wagner-it është po aq e fokusuar në luftimin e xhihadistëve sa shfrytëzimi i kaosit të Malit për pasuri dhe ndikim, modeli që duket se ka ndjekur diku tjetër.

Duke synuar Afrikën si “një nga prioritetet e politikës së jashtme të Rusisë”, Putin ka nënshkruar marrëveshje dypalëshe bashkëpunimi ushtarak me më shumë se 20 vende në vitet e fundit. Ai po planifikon një samit me liderët afrikanë këtë vit, i dyti në tre vjet.

Por Wagner konsiderohet një pjesë kyçe e enigmës së politikave. Në këmbim të shërbimeve të saj, ajo merr koncesione mbi burimet natyrore, kontratat tregtare ose aksesin në bazat ajrore dhe portet. CAR dhe Mali janë të dy shtete të brishta, të pasura me burime, me lidership të lëkundur që kanë nevojë për mbështetje, objektiva të përsosura për ambiciet e Rusisë, ndërsa ajo përpiqet të ringjallë ndikimin e saj të epokës sovjetike.

Michael Shurkin, një ish analist i Afrikës Perëndimore për CIA-n dhe tani drejtor i programeve globale në 14 North, një kompani konsulence me qendër në Dakar, tha se abuzimet e supozuara nga Wagner dhe ushtria Maliane ishin “plotësisht të prapambetura dhe kundërproduktive”. Pjesa më e madhe e konfliktit ka qenë midis qeverisë dhe barinjve etnikë Fulani, dhe ai tha se ishte “e dokumentuar mirë” që këto taktika thjesht i shtyjnë barinjtë në krahët e Al Kaedës.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb