Një zjarr i shkaktuar nga era shpërtheu të premten vonë në malet e thyer mbi Big Sur, duke i detyruar banorët të evakuohen nga shtëpitë e tyre dhe autoritetet të mbyllin një pjesë të autostradës së Bregut të Paqësorit, Kaliforni.

Zjarri filloi në një kanion dhe u shty nga erërat me shpejtësi 56 km/h në det, duke kërcyer autostradën dhe duke u djegur në anën perëndimore. Ajo dogji të paktën 2.3 milje katrorë (6 kilometra katrorë) dhe ishte nën kontroll 5%, tha të shtunën Departamenti i Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri në Kaliforni.

Autoritetet urdheruan evakuime në një zonë pak të populluar midis Carmel dhe Big Sur dhe mbylli një pjesë të autostradës 1. Të evakuuarit shpërndanë në mediat sociale imazhe dramatike të flakëve që digjen pas urës ikonike Bixby. Ura e betonit shtrihet në kanionin e thellë dhe të egër përgjatë autostradës dhe ka qenë sfondi i shumë reklamave të makinave, filmave dhe shfaqjeve televizive.

Ur

Erërat e forta u regjistruan në të gjithë zonën e Gjirit të San Franciskos dhe një pjesë të Sierra Nevadës gjatë natës, duke rrëzuar pemë dhe linja elektrike dhe duke shkaktuar ndërprerje në lagje të shumta.

Shumë zona ishin subjekt i këshillave për erën. Në kontenë Sonoma, zjarrfikësit shuarën një zjarr prej 5 hektarësh në Geyser Peak, ku u regjistruan rrëqethje mbi 90 mph (145 km/h).

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se një ngjarje e ngjashme me erë ndodhi në rajon gati një vit më parë në natën e 18 janarit. Një paralajmërim me flamur të kuq për rrezik ekstrem nga zjarri u lëshua atëherë për shkak të erërave të forta dhe kushteve shumë më të thata.

Paralajmërimet për erëra nga 50 mph në 70 mph (80-113 km/h) ishin vendosur të hynin në fuqi në pjesën më të madhe të Kalifornisë Jugore nga mesdita e së shtunës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb