Një grua shtatzënë në Idaho qëlloi djalin e saj dhe më pas vrau veten. 33-vjeçarja Elizabeth Lawley dhe djali i saj 2-vjeçar u gjetën të vdekur të mërkurën mbrëma brenda shtëpisë së babait të gruas.

Lawley ishte gjashtë muajshe shtatzënë kur ajo kreu vrasjen-vetëvrasje, tha policia. Babai i Lawley ishte i pari që pa vajzën dhe nipin e tij të vdekur.

Fqinjët thanë se ai u kthye në shtëpi rreth orës 18:00 dhe supozoi se vajza dhe nipi i tij po flinin në një dhomë të veçantë të shtëpisë.

Vetëm në orën 20:30 ai shkoi të kontrollonte se çfarë po bënin dhe gjeti trupat e tyre të pajetë.

“Në 19 vitet e mia të shërbimit në Shoshone County, nuk e kam parë kurrë komunitetin tonë kaq të prekur. Sot ka qenë një ditë jashtëzakonisht e vështirë për familjen, për zyrën tonë dhe për të gjithë qytetarët”, tha Sherifi Holly Lindsey për tragjedinë.

“Mund të më mungojë gjumi, por nuk mund të ndalem së menduari se sa e çmuar është jeta. Puthni bashkëshortin tuaj, përqafoni fëmijët tuaj, telefononi prindërit dhe vëllezërit e motrat.”

Vrasja-vetëvrasja e dukshme është e fundit në një varg vrasjesh familjare që përfshin SHBA kohët e fundit.

Javën e kaluar, mjeku i Utah-s, Parth Gandhi vrau djalin e tij 16-vjeçar dhe më pas vrau veten brenda zyrës së tij.

Kombi është ende i tronditur nga vrasja e nënës së Massachusetts Lindsay Clancy – e cila vuante nga depresioni pas lindjes – e cila mbyti tre fëmijët e saj të vegjël përpara se të përpiqej te vriste dhe veten.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb