Gjatë një vizite në Uzbekistan ditën e sotme, Sekretari i SHBA, Antony Blinken tha se administrata e Biden ka “zero prova” se presidenti rus Putin është i përgatitur të angazhohet në bisedime serioze për të vendosur paqe.

Si Kina ashtu edhe Bjellorusia, një aleat i ngushtë i Rusisë, kanë bërë thirrje për fillimin e negociatave, por Blinken është shprehur se përkundrazi, provat janë të gjitha në të kundërt të kësaj.

“Pyetja e vërtetë është nëse Rusia do të arrijë në një pikë ku është vërtet e përgatitur për t’i dhënë fund agresionit të saj”, u shpreh ai.

Sipas tij Shtetet e Bashkuara dhe aleatët në Evropë këmbëngulin se qëllimi i tyre kryesor për momentin është rritja e ndihmës ushtarake për Ukrainën, në mënyrë që ajo të rimarrë territorin e saj dhe të jetë në një pozicion më të mirë nëse përfundimisht fillojnë bisedimet thelbësore, dhe vetëm në këtë mënyrë do të kishte një shans për një paqe tha Blinken.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: